w ,

Esperal Bydgoszcz. Jakie są korzyści z wszywki antyalkoholowej? Wyjaśniamy

Alkoholizm to poważny problem społeczny dotykający miliony osób na całym świecie. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest to choroba chroniczna i często progresywna, która jednak może być skutecznie leczona.

esperal bydgoszcz opinie wszywka
Fot. materiały partnera

Istnieje wiele dostępnych form terapii, w tym terapia farmakologiczna, terapia behawioralna, grupy wsparcia, a także zabiegi chirurgiczne, takie jak wszycie wszywki alkoholowej.

Różnorodność dostępnych opcji leczenia pozwala na indywidualne podejście do pacjenta i dostosowanie terapii do jego specyficznych potrzeb. Wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, stan zdrowia pacjenta, jego gotowość do zmiany, a także dostępność i koszty poszczególnych form terapii.

Co to jest Esperal?

Esperal, znany również pod nazwą disulfiram, to lek używany w leczeniu alkoholizmu. Działa poprzez blokowanie enzymu w organizmie, który jest odpowiedzialny za metabolizowanie alkoholu.

Gdy ten enzym jest zablokowany, spożycie alkoholu prowadzi do gwałtownego wzrostu poziomu acetaldehydu – produktu przemiany alkoholu – co prowadzi do szeregu nieprzyjemnych objawów, takich jak wymioty, zawroty głowy, ból głowy, duszność i tachykardia.

Celem leku jest odstraszenie pacjenta od spożycia alkoholu. W wyniku tego, osoba uzależniona od alkoholu zaczyna kojarzyć spożycie alkoholu z negatywnymi odczuciami, co w teorii powinno pomóc w powstrzymaniu się od dalszego picia. Jest to forma terapii awersyjnej, która jest często używana w leczeniu różnych form uzależnień.

Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa, znana również jako zaszycie alkoholowe, to procedura medyczna, która polega na wszyciu pod skórę tabletek zawierających disulfiram. Tabletki są umieszczane w tkance tłuszczowej, zazwyczaj w okolicy pośladka, skąd disulfiram jest stopniowo uwalniany do organizmu. W efekcie, pacjent jest stale „zaszczepiony” przeciwko alkoholowi.

Zabieg ten jest często wykorzystywany w sytuacjach, gdy inne formy leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Jego główną zaletą jest fakt, że nie wymaga od pacjenta codziennego przyjmowania tabletek – po wszyciu wszywki, lek jest uwalniany do organizmu automatycznie.

Jak wygląda procedura?

Procedura wszycia wszywki w Esperal Bydgoszcz trwa zazwyczaj około 30 minut. Przeprowadza się ją pod znieczuleniem miejscowym, co oznacza, że pacjent jest przytomny, ale miejsce, w którym ma być przeprowadzony zabieg, jest znieczulone. Lekarz wykonuje małe nacięcie, przez które wprowadza tabletki.

Po wszyciu tabletek, rana jest zaszywana i opatrywana. Pacjent jest następnie obserwowany przez krótki czas, aby upewnić się, że nie wystąpią żadne niepożądane reakcje. Po zakończeniu procedury, pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Kto wykonuje zabieg?

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowanego lekarza z doświadczeniem w tego typu procedurach. Często jest to lekarz chirurg lub lekarz specjalizujący się w leczeniu uzależnień.

Lekarz przeprowadzający zabieg musi dokładnie znać mechanizm działania disulfiramu i być w stanie poinformować pacjenta o wszystkich potencjalnych skutkach ubocznych i ryzykach związanych z zabiegiem

Ważne jest również, aby lekarz był w stanie odpowiednio ocenić stan zdrowia pacjenta i zdecydować, czy wszycie wszywki alkoholowej jest dla niego odpowiednim rozwiązaniem.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przygotowanie do zabiegu wszycia wszywki alkoholowej zaczyna się od konsultacji z lekarzem. W czasie tej konsultacji, lekarz oceni stan zdrowia pacjenta, przeprowadzi niezbędne badania i omówi z pacjentem wszystkie aspekty związane z procedurą.

Jednym z kluczowych wymagań jest to, że pacjent musi być trzeźwy w dniu zabiegu. W przypadku spożycia alkoholu, zabieg nie może być przeprowadzony ze względu na ryzyko poważnych skutków ubocznych. W związku z tym, lekarz zaleci pacjentowi abstynencję od alkoholu na określony okres przed zabiegiem.

Czas działania i skutki spożycia alkoholu

Wszywka alkoholowa działa przez okres od 8 do 12 miesięcy, zależnie od indywidualnych cech organizmu pacjenta i ilości wszytego leku. W tym czasie, pacjent musi całkowicie unikać spożycia alkoholu.

Spożycie alkoholu podczas działania wszywki prowadzi do natychmiastowej reakcji awersyjnej, która objawia się szeregiem nieprzyjemnych doznań, takich jak wymioty, ból głowy, zawroty głowy, duszność, tachykardia, a nawet utrata przytomności. Te objawy są zazwyczaj na tyle silne, że pacjent traci chęć do dalszego picia.

Ilość wszywanych tabletek

Ilość wszywanych tabletek zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od masy ciała pacjenta, stopnia zaawansowania choroby, stanu zdrowia pacjenta, jak również od indywidualnych cech organizmu. Ostateczna decyzja o ilości wszczepianego leku należy do lekarza przeprowadzającego zabieg.

Lekarz bierze pod uwagę wiele czynników, w tym szczegółowy wywiad medyczny i wyniki badań. Wszystko to pozwala mu na indywidualne dostosowanie dawki leku do konkretnego pacjenta, co zwiększa skuteczność terapii i minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Opieka po zabiegu

Po zabiegu wszycia wszywki alkoholowej, pacjent może wrócić do domu. Nie jest wymagane, aby pacjent stawiał się na wizyty kontrolne, chyba że pojawią się jakiekolwiek problemy lub niepokojące objawy. Najważniejszym zadaniem pacjenta po zabiegu jest pielęgnacja rany.

Rana po wszyciu wszywki powinna być codziennie czyszczona i opatrywana, aby zapobiec infekcji. Pacjent powinien również unikać nadmiernej aktywności fizycznej przez kilka dni po zabiegu, aby zapewnić odpowiednie warunki do gojenia się rany. Wszelkie niepokojące objawy, takie jak ból, zaczerwienienie, obrzęk, gorączka, powinny być natychmiast zgłoszone lekarzowi.

Koszt zabiegu i refundacja przez NFZ

Koszt zabiegu wszycia wszywki alkoholowej Esperal waha się w zależności od placówki medycznej, ale zazwyczaj wynosi kilkaset złotych. Należy jednak pamiętać, że to jest koszt jednorazowy, a lek działa przez okres od 8 do 12 miesięcy.

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), co oznacza, że wszystkie koszty muszą być pokryte przez pacjenta. Niektóre kliniki oferują możliwość rozłożenia płatności na raty, co może ułatwić dostęp do leczenia dla pacjentów, którzy nie mogą pokryć pełnych kosztów na raz.

Kiedy wszywka Esperal jest zalecana?

Wszywka alkoholowa Esperal jest zalecana dla pacjentów, którzy mają problem z alkoholem, ale mają trudności z utrzymaniem abstynencji, pomimo prób leczenia farmakologicznego i psychoterapeutycznego. Jest to szczególnie skuteczne dla pacjentów, którzy mają problem z regularnym przyjmowaniem leków doustnych.

Należy jednak pamiętać, że wszycie wszywki to tylko jeden element skomplikowanego procesu leczenia alkoholizmu. Ważne jest równoczesne podjęcie psychoterapii i wsparcie w utrzymaniu abstynencji po zakończeniu działania wszywki.

Podsumowanie i zakończenie

Wszywka alkoholowa Esperal jest ważnym narzędziem w leczeniu alkoholizmu, które pomaga wielu pacjentom utrzymać abstynencję i powrócić do zdrowego stylu życia. Mimo że nie jest to rozwiązanie dla każdego i może wiązać się z pewnymi ryzykami, dla wielu osób jest to skuteczny krok na drodze do wyzdrowienia.

Jednakże, jak w przypadku każdej terapii, kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście do pacjenta, odpowiednie przygotowanie do zabiegu, ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich, a także determinacja i zaangażowanie pacjenta. Z pomocą wsparcia specjalistów, rodziny i bliskich, każda osoba zmagająca się z alkoholizmem może znaleźć drogę do zdrowia i pełni życia.


Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznej, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z nieprawidłowego wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

putin w cerkwii

Putin podjął ważną decyzję w sprawie Ukrainy. „Czekaliśmy na to od ośmiu lat”

esperal katowice piotrowice ligota

Wszywka alkoholowa Katowice. Czy to właściwe rozwiązanie dla osób uzależnionych?