w

HAHAHA!HAHAHA!

Niepokojący wpis Andrzeja Dudy. „Jestem wstrząśnięty. Składam wyrazy głębokiego współczucia”

Andrzej Duda odniósł się na oficjalnym profilu Kancelarii Prezydenta w mediach społecznościowych do wydarzeń, które bez wątpienia są teraz tematem najważniejszym.

hamas atak na izrael strefa gazy
Fot. YouTube / Kancelaria Prezydenta RP

– Chciałbym złożyć najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje wszystkim osobom dotkniętym atakami – tak brzmi oficjalne stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy w kontekście niepokojących wydarzeń, do jakich doszło dziś rano w Izraelu. Wygląda na to, że najgorsze jeszcze przed nami.

Atak na Izrael. Jest komentarz Andrzeja Dudy

Jestem wstrząśnięty wiadomością o dzisiejszym brutalnym ataku Hamasu na Izrael. Ataki rakietowe i przetrzymywanie cywilów jako zakładników budzą nasz najgłębszy sprzeciw. Polska potępia wszelkie akty przemocy – napisał na portalu X (dawniej Twitter) prezydent Andrzej Duda. To jego oficjalny komentarz w tym temacie.

Terroryści z Hamasu dostali się do Izraela lądem, drogą morską oraz z powietrza przy użyciu paralotni. Rząd w Izraelu był tym faktem zaskoczony, co świadczy o tym, że nie dysponował danymi wywiadowczymi i nie przewidział, co się wydarzy. Akcja zbrojna rozpoczęła się w sobotę 7 października rano. Do tej pory to najsilniejszy atak na Izrael ze strony Palestyńczyków.

Od kilku godzin trwa akcja odwetowa. Operację nazwano „Żelazne Miecze„. – Jesteśmy w stanie wojny – powiedział premier Benjamin Netanjahu, premier Izraela.

Co to Hamas? Historia organizacji w skrócie

Bojownicy Hamasu to ludzie należący do grupy, której nazwa po przetłumaczeniu oznacza dosłownie zapał lub entuzjazm. To również akronim do innej nazwy – Harakat al-Mukawamma al-Islamijja, co oznacza Muzułmański Ruch Oporu. Hamas jest polityczno-militarną fundamentalistyczną organizacją palestyńską.

Początki Hamasu sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy to Palestyńska filia Bractwa Muzułmańskiego przeciwna planom utworzenia Izraela pozostawała w opozycji do kolonialnych rządów brytyjskich. Do 1937 roku liczba członków Bractwa w Palestynie wynosiła od 12 do 20 tysięcy.

W 1987 roku Centrum Islamskie przekształciło się w Muzułmański Ruch Oporu. Izraelskie służby początkowo entuzjastycznie przyjęły utworzenie Hamasu, sądząc, że jego działalność przyczyni się do osłabienia Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Dziś obie strony się zwalczają. Obecnie liczba członków grupy nie jest znana.

Hamas przez ostatnie lata mocno finansowany był przez państwa takie jak Arabia Saudyjska, Egipt, Katar, Kuwejt i Sudan. Organizacja została oficjalnie uznana przez Zachód za terrorystyczną i figuruje na listach organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA, Kanady, Izraela, Japonii i krajów Unii Europejskiej.

Nie żyje dziennikarz i perkusista zespołu „Bajm”. Zespół żegna go wzruszającym wpisem

polacy w izraelu wojna

Wojsko przygotowuje się do ewakuacji Polaków. Szef MON zamieścił komunikat