w ,

KOCHAM TO!KOCHAM TO! HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Ani abonament, ani opłata audiowizualna. Takiej decyzji rządu Polacy się nie spodziewali

Czy nowy pomysł rządu oznacza ostateczne rozwiązanie kwestii abonamentu RTV? Rząd szykuje rewolucję w finansowaniu mediów publicznych. I to jaką!

kto nie płaci abonamentu radiowo-telewizyjnego
Fot. Depositphotos

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące nowej ustawy medialnej, która ma zrewolucjonizować system finansowania mediów publicznych w Polsce. Projekt zakłada likwidację kontrowersyjnego abonamentu RTV, który od lat był solą w oku wielu Polaków.

Abonament RTV idzie do lamusa? Nie będzie też nowej opłaty medialnej

Abonament RTV od dawna był przedmiotem krytyki ze strony obywateli i polityków. Niska ściągalność opłaty sprawiała, że dochody mediów publicznych były znacznie niższe od zakładanych. Dr Helena Chmielewska-Szlajfer z Akademii Leona Koźmińskiego, cytowana przez Radio ZET, nie pozostawia złudzeń. Uważa, że bez tych pieniędzy Telewizja Polska po prostu by zbankrutowała.

Problemy z egzekwowaniem opłaty zmuszały rząd do corocznego dofinansowywania mediów publicznych kwotą około 2 miliardów złotych z budżetu państwa. Ta sytuacja była nie do utrzymania w dłuższej perspektywie, dlatego konieczne stało się znalezienie nowego rozwiązania.

Zamiast wprowadzać nową daninę, rząd zdecydował się na radykalne rozwiązanie. Zgodnie z projektem ustawy, media publiczne będą finansowane bezpośrednio z budżetu państwa.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia, że rozważana jest całkowita likwidacja abonamentu przy jednoczesnym braku wprowadzania nowych danin, o których było w mediach głośno. Planowano nową opłatę, która miała wynosić kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie. Miała ona też być odprowadzana na etapie rozliczania się z PIT ze skarbówką.

Projekt zakłada, że na działalność mediów publicznych przeznaczone zostanie co najmniej 0,09% PKB rocznie. Biorąc pod uwagę dane z 2023 roku, kiedy to PKB Polski osiągnęło wartość blisko 3,4 biliona złotych, oznaczałoby to kwotę około 3,06 miliarda złotych. To znaczący wzrost w porównaniu z dotychczasowymi wpływami z abonamentu.

Polacy w końcu przestaną płacić na media?

Media są bardzo ważne, bo nas informują o tym, co się dzieje. Jedne robią to lepiej, inne gorzej, ale każdy ma wybór. Telewizja, radio i prasa wpływają na kształtowanie opinii publicznej. To jeden z filarów demokracji.

Warto zauważyć, że większość tych środków trafi do Telewizji Polskiej, a pozostała część zostanie przeznaczona na finansowanie Polskiego Radia. To rozwiązanie ma zapewnić stabilność finansową mediów publicznych i umożliwić im realizację misji bez konieczności ciągłego „łatania dziur” w budżecie.

Nowa ustawa medialna to nie tylko zmiana sposobu finansowania. To również próba zreformowania całego systemu mediów publicznych w Polsce. Ministerstwo zapowiada szerokie konsultacje społeczne, do których każdy obywatel będzie mógł się odnieść.

aspartam rakotwórczy

Ten produkt oficjalnie uznany przez WHO za rakotwórczy. Pozbądź się go z kuchni

skrzypczak o wojnie ukraina

Gen. Skrzypczak o ataku Putina na Polskę. Wskazał na konkretne województwo