w ,

Wybory prezydenckie. Czy politycy PiS zdominowali media publiczne?

Andrzej Duda i politycy PiS zdominowali kanały telewizji publicznej – wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

wybory prezydenckie tvp andrzej duda pasek wiadomości czas antenowy
Fot. pasek-tvpis.pl / ilustracja

Wybory prezydenckie trwają, choć nie wiadomo, kiedy odbędą się wybory. Andrzej Duda i politycy PiS zdominowali kanały telewizji publicznej – wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl. Stacje należące do TVP poświęcają im wyjątkowo sporo czasu.

Wybory prezydenckie 2020 – czas antenowy tylko dla PiS?

Jak wynika z analizy branżowego portalu Wirtualnemedia.pl, w marcu br. prezydent Andrzej Duda był obecny na antenach TVP przez więcej niż 71 godzin. Również w marcu komitet wyborczy prezydenta zajął w sumie w telewizji publicznej 6,5 minuty. Andrzej Duda jako głowa państwa oraz podlegli mu urzędnicy z Kancelarii Prezydenta widoczni byli na antenach w sumie ponad dobę 25 godzin.

Jak doskonale wiadomo, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, publiczny nadawca wypełnia misję. Stąd ma obowiązek zachować pluralizm, co ma wpłynąć na ścieranie się poglądów i tym samym kształtowanie opinii w obywatelach. Telewizja publiczna musi też raportować czas antenowy poświęcony politykom.

Jednak trwająca kampania prezydencka zmieniła formułę pracy mediów publicznych, dlatego też politycy PiS pojawiają się na antenach dużo częściej. Brakowi opozycji w mediach sprzyjał również fakt, że w marcu koronawirus mocno zaatakował, przez co większość kandydatów w wyborach zawiesiła spotkania wyborcze z obywatelami.

Andrzej Duda i długo nikt. Co z równymi szansami?

Czas antenowy, jaki poświęca telewizja publiczna, to najlepszy miernik tego, czy szanse w wyborach są rzeczywiście równe. Komitet wyborczy obecnie urzędującego prezydenta zajął na antenach TVP1, TVP2, TVP3 i TVP Info zaledwie niecałe 7 minut, podczas gdy np. komitet Roberta Biedronia nie pojawił się wcale. Dominacji Andrzeja Dudy w mediach sprzyja też fakt, że sprawuje urząd prezydenta.

Zgodnie z danymi zebranymi przez portal Wirtualnemedia.pl, wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości w TVP Info w marcu br. zajęły prawie 61 godzin. Do tego zaliczono również wypowiedzi przedstawicieli władz – prezydenta, premiera oraz urzędników odpowiednich kancelarii, a także obu izb parlamentu.

Opozycja w mediach publicznych

Co z opozycją? Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej przemawiali na antenie niemalże 10 razy mniej czasu, bo ok. 8 godzin. Konfederacji poświęcono tylko 1 godzinę 7 minut i 52 sekundy, a PSL – 4,5 godziny. Na antenie TVP 1 przedstawiciele PiS słyszani byli przez ponad 4 godziny, a politycy SLD zaledwie 11 minut.

W regionalnej TVP 3 przedstawiciele PiS mieli okazję wypowiadać się ponad 5 godzin, w przypadku PO było to prawie… 22 minuty.

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje

Media publiczne być może nie wywiązują się z zadań i daje o wiele więcej czasu antenowego jednemu z kandydatów. Tego zdania jest Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Sporządził on w tej sprawie już dwa listy. Jeden wysłał do prezesa Telewizji Polskiej, drugi do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dotychczasowa praktyka TVP i Polskiego Radia w tej sprawie budzi niepokój obywateli oraz Rzecznika Praw Obywatelskich – alarmuje Adam Bodnar.

Źródło: Interia, Wirtualnemedia.pl

tocilizumab producent cena dawkowanie koronawirus covid19

Tocilizumab – idealny lek na koronawirusa? Naukowcy w szoku

koronawirus depresja zdrowie psychiczne zaburzenia epidemia

Koronawirus powoduje depresję? Czeka nas fala wzrostu zaburzeń psychicznych