in

PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO!

Alarm w Koalicji Obywatelskiej. Gdyby wybory odbyły się dziś, to byłby koniec

Sondaż dotyczący wspólnej listy KO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy przynosi wyniki, które mogą skomplikować plany obozu rządzącego przed wyborami w 2027 roku.

sondaż partyjny czerwiec 2026
© Fot. Burbonik.pl

Polityczne kalkulacje wracają z nową siłą, gdy na horyzoncie pojawiają się kolejne wybory. Pomysł, który dla jednych miał być receptą na utrzymanie władzy, dla innych staje się źródłem coraz większych wątpliwości. Najnowsze badanie pokazuje, że droga do wyborczego sukcesu może być znacznie trudniejsza, niż zakładali zwolennicy jednego wspólnego projektu.

  • Nowy sondaż wskazuje, że wspólna lista partii koalicji rządzącej mogłaby liczyć na 39,8 proc. poparcia.
  • Więcej respondentów deklaruje brak chęci głosowania na taki komitet niż gotowość jego poparcia.
  • PSL nadal sygnalizuje chęć samodzielnego startu w wyborach parlamentarnych w 2027 roku.

Tusk może mieć problem? Nowy sondaż studzi oczekiwania wobec wspólnej listy koalicji

Dyskusja o wspólnym starcie ugrupowań tworzących obecnie rząd regularnie pojawia się w debacie publicznej. Zwolennicy takiego rozwiązania przekonują, że zjednoczenie sił mogłoby zwiększyć szanse na utrzymanie większości po kolejnych wyborach parlamentarnych.

Jednocześnie nie brakuje głosów sceptycznych. Krytycy wskazują na różnice programowe między poszczególnymi partiami oraz ryzyko utraty części wyborców, którzy nie zaakceptowaliby tak szerokiego politycznego porozumienia.

W centrum dyskusji znajduje się pytanie o realną skuteczność takiej strategii. Czy wspólny komitet wyborczy byłby magnesem przyciągającym nowych wyborców, czy raczej kompromisem, który nie wszystkich przekona?

Nowe badanie przeprowadzone na zlecenie rp.pl dostarcza danych, które mogą stać się ważnym argumentem w tej debacie. Wyniki pokazują, że entuzjazm wobec wspólnej listy nie jest powszechny.

Wynik poniżej 40 proc. i więcej przeciwników niż zwolenników

Respondentów zapytano, czy rozważyliby oddanie głosu na wspólną listę Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 oraz Nowej Lewicy. Odpowiedzi okazały się dalekie od jednoznacznego poparcia dla takiego projektu.

Gotowość zagłosowania na wspólny komitet zadeklarowało 39,8 proc. badanych. Oznacza to, że potencjalna lista ugrupowań rządzących nie przekroczyłaby granicy 40 proc. wskazań.

Jeszcze większa grupa respondentów odrzuciła taką możliwość. Brak chęci oddania głosu na wspólną listę zadeklarowało 42,8 proc. uczestników badania.

Pozostali ankietowani nie mieli wyrobionej opinii lub nie potrafili odpowiedzieć na pytanie. Ta grupa stanowiła 17,4 proc. wszystkich badanych.

Różnice między wyborcami i perspektywa 2027 roku

Sondaż pokazał także różnice między kobietami i mężczyznami. Wspólną listę częściej rozważaliby mężczyźni, wśród których poparcie dla takiego rozwiązania wyniosło 42,2 proc.

W przypadku kobiet odsetek ten był niższy i osiągnął 37,5 proc. Wyniki wskazują więc na zauważalne zróżnicowanie ocen tego pomysłu w zależności od płci respondentów.

Badanie przeprowadziła agencja SW Research w dniach 9–10 czerwca 2026 roku. Analizą objęto grupę 800 użytkowników internetowego panelu badawczego powyżej 18. roku życia.

Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się w 2027 roku. Dotychczas PSL deklarowało, że skłania się ku samodzielnemu startowi, co dodatkowo pokazuje, że koncepcja jednej listy nadal pozostaje bardziej przedmiotem politycznych rozważań niż przesądzonym scenariuszem.

działka rod kontrola

Znów zaczęli chodzić po domach. Nie wpuścisz? Dostaniesz aż 5000 zł kary

najpiękniejsze tatuaże tatuaże damskie na rękę

Najpiękniejsze tatuaże damskie 2026. Te wzory podbijają teraz serca kobiet