w ,

OMGOMG

Rakotwórczy składnik w żywności. Pilny apel do premiera o wycofanie go z obrotu

Posłowie wystosowali apel do Mateusza Morawieckiego w sprawie groźnego dla zdrowia składnika dodawanego do popularnych produktów żywnościowych.

olej palmowy
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera

Olej palmowy truje obywateli. Kilka dni temu sejmowa Komisja do Spraw Petycji debatowała nad potencjalnym brzmieniem przepisów dotyczących zakazu produkcji jak i sprzedaży żywności zawierającej groźny składnik. Tego typu produkty codziennie pojawiają się na naszych stołach i nas trują.

Chodzi o olej palmowy, popularny dodatek stosowany przez producentów żywności. Według informacji uzyskanej od posłów sprawa jest bardzo poważna. Jednak przedstawiciele Państwowego Zakładu Higieny twierdzą, że przepisy regulujące produkcję i stosowanie na szeroką skalę olejmu palmowego już są wdrożone.

Olej palmowy – groźny i rakotwórczy

Składnik jest obecny w wielu produktach codziennego użytku. Najgorsza odmiana to jego utwardzona wersja, która powoduje wiele groźnych dla zdrowia i życia chorób układu naczyniowego.

POLECAMY:
Czy to już koniec 500 plus? Dane są bezlitosne

Spożywanie go w nadmiarze prowadzi też do miażdżycy, otyłości i nadciśnienia tętniczego. Jednak najgorszym efektem długotrwałego spożywania oleju palmowego są nowotwory.

Pilny do premiera

Dlaczego olej palmowy nadal nas truje trafiając na nasze stoły? Głównie dlatego, że to wydajny i wyjątkowo tani dodatek. W postaci utwardzonej i chemicznie oczyszczonej udaje wszystko. W 2018 r. do Polski przywieziono olej palmowy warty… 205 mln euro.

Petycja w sprawie ewentualnego zakazu jego stosowania trafiła już na biuro premiera Mateusza Morawieckiego. Posłowie opozycji chcą się upewnić, czy w Polsce jest szansa, by zastąpić olej palmowy innymi substratami. Wniosek ma trafić następnie do odpowiednich resortów (zdrowia i rolnictwa), by go poddać konsultacjom.

Olej palmowy jest dosłownie wszędzie

W czekoladzie, orzeszkach, chrupkach i chipsach, czekoladowych batonach, wysoko przetworzonej żywności, a nawet w mleku dla dzieci. Szkodliwy olej występuje dosłownie wszędzie i spożywany codziennie przybliża nas do ciężkich chorób, które mogą skończyć się zgonem.

POLECAMY:
Andrzej Duda może być szczęśliwy. W tym sondażu nie ma sobie równych

Jak informuje organizacja WWF, w Polsce średnia konsumpcja tej trucizny utrzymuje się na poziomie 700 kg na osobę! Pomijając żywność, składnik ten dodawany jest do produktów chemicznych, pasz dla zwierząt, a nawet do biopaliw.

Źródło: WWF, interia.pl

andrzej duda cbos

Andrzej Duda może być szczęśliwy. W tym sondażu nie ma sobie równych

pies chihuahua

Trzymane w piwnicy z podciętymi strunami głosowymi. Dramat 270 psów