w

Oszczędzanie w bankach straciło sens. Zyski spadły do zera

Na początku roku średnie oprocentowanie lokat wynosiło niewiele, bo średnio 1,2 proc. Teraz po fali obniżek stóp procentowych możemy zarobić na lokatach wielkie nic.

oprocentowanie lokat stopy procentowe kredyty konta oszczędnościowe 2020

Na początku roku średnie oprocentowanie lokat wynosiło niewiele, bo średnio 1,2 proc. Teraz po fali obniżek stóp procentowych możemy zarobić na lokatach wielkie nic.

Oprocentowanie lokat spadło niemal do zera

Co oznaczają ostatnie obniżki stóp procentowych? To, że w niektórych bankach mając 10 000 zł na rok otrzymamy 81 groszy odsetek. Wygląda więc na to, że nasze pieniądze realnie będą traciły na wartości, bo nie ma już dobrych ofert dla oszczędzających.

POLECAMY:
Fatalne wieści dla trzymających pieniądze w banku

Jest jednak jedna dobra wiadomość – mocno potanieją kredyty konsumpcyjne, ale też mieszkaniowe. Z wyliczeń firmy Expander wynika, że – dla przykładu – rata kredytu hipotecznego wartego 300 000 zł na okres 30 lat spadnie średnio od 109 do 170 zł. Spadną też raty bardziej pospolitych kredytów konsumpcyjnych. Wszystko z powodu obniżenia maksymalnego dopuszczalnego oprocentowania do zaledwie 8 proc.

Polska miała najniższe stopy procentowe w historii

Przez ostatnie lata śmiało mówiliśmy, że mamy najniższe stopy procentowe w historii. Mało kto spodziewał się, że mogą one być jeszcze niższe. To przede wszystkim bardzo zła wiadomość dla osób posiadających wszelkie oszczędności w bankach – czy to na lokatach, czy kontach oszczędnościowych

Oprocentowanie lokat już za moment spadnie praktycznie do zera. W niektórych bankach lokaty już oprocentowane są na poziomie 0,01 proc. Średnie oprocentowanie we wszystkich bankach obniży się zapewne do ok. 0,2 proc.

POLECAMY:
Kolejny wielki bank opuści Polskę? To byłby już prawdziwy exodus

Kwota odsetek, jaką będzie teraz można uzyskać na przeciętnej rocznej lokacie (dla kwoty przykładowej 10 tys. zł) wyniesie jedynie 16 zł. Z takiej samej lokaty dwa miesiące temu można było wyciągnąć nawet 97 zł, a dla porównania – w roku 2012 r. nawet 400 zł!

Banki, w obawie przed odpływem spore kapitału z naszych kont, bez wątpienia przedstawią jakieś promocyjne oferty lokat i kont oszczędnościowych. Miejmy nadzieję, że będą to produkty warte uwagi.

POLECAMY:
Ogromna kara dla polskiego banku. Klienci mogą składać reklamacje

Tanie kredyty hipoteczne

Kolejna obniżka stóp procentowych to na pewno bardzo dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. W porównaniu z lutym rata kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat spadnie nawet o ok. 170 zł.

Źródło: Forsal

Zobacz także:

wrocław kredyt kasa miasta 100 mln jacek sutryk dziura w budżecie

Wrocław nie ma pieniędzy? Ratusz szuka gotówki w banku

oczy ciemnosci dean koontz wuhan ksiazka koronawirus przepowiednia epidemia chiny pandemia

Dean Koontz nie przewidział koronawirusa w powieści z 1981 r.