w , ,

Dean Koontz jednak nie przewidział koronawirusa w powieści z 1981 r.

Czy Dean Koontz przewidział koronawirusa w książce „Oczy ciemności”? W czasie epidemii ludzie karmią swoje lęki filmami i książkami. W niektórych rzeczywiście można znaleźć wiele podobieństw do sytuacji, z jaką mamy teraz do czynienia.

oczy ciemnosci dean koontz wuhan ksiazka koronawirus przepowiednia epidemia chiny pandemia

Czy Dean Koontz przewidział koronawirusa w książce „Oczy ciemności”? W czasie epidemii ludzie karmią swoje lęki filmami i książkami. W niektórych rzeczywiście można znaleźć wiele podobieństw do sytuacji, z jaką mamy teraz do czynienia.

Dean Koontz i „Oczy ciemności”

Niektóre z książek – to fakt – mają wiele zaskakujących podobieństw do tego, co dzieje się obecnie na świecie za sprawą koronawirusa. To skłania rzesze ludzi w Internecie do szerzenia twierdzeń, że niektórzy pisarze wprost przewidzieli rozprzestrzenianie się koronawirusa w 2020 r. Za przypadek szczególny uchodzi thriller zatytułowanego „Oczy ciemności”. Napisał go Dean Koontz.

W sieci społecznościowej Twitter szeroko rozpowszechnione jest twierdzenie, że Dean Koontz przewidział wybuch koronawirusa. Powstało ono na podstawie zrzutu ekranu jednej ze stron w książce.

Jednak teza, że Koontz przewidział to wszystko, jest trochę naciągana. Powieść jest przecież dziełem fikcyjnym. Na stronie powieści pokazanej w sieci postać o imieniu Dombey opowiada historię chińskiego naukowca, który przywiózł do Stanów Zjednoczonych broń biologiczną o nazwie „Wuhan-400„:

(…) musisz cofnąć się o 20 miesięcy. Mniej więcej wtedy chiński naukowiec imieniem Li Chen wyjechał do Stanów Zjednoczonych, niosąc najważniejszą i najbardziej niebezpieczną nową broń biologiczną Chin w ostatniej dekadzie. Nazywają ją Wuhan-400, ponieważ została opracowana w ich laboratoriach RDNA poza miastem Wuhan. Było to czterysta żywych szczepów mikroorganizmów stworzonych przez człowieka w centrum badawczym” – brzmi fragment noweli „Oczy Ciemności”.

To tylko teoria spiskowa?

Po pierwsze, warto zauważyć, że w oryginalnym wydaniu „Oczy ciemności” z 1981 roku, ta broń biologiczna została nazwana „Gorki-400„, w nawiązaniu do rosyjskiej miejscowości. Nazwę zmieniono na Wuhan-400, kiedy książka została wydana ponownie w 1989 roku.

To prawda, że obecny wybuch koronawirusa miał początek w Wuhan w Chinach. Ale pomysł, że wirus został stworzony w laboratorium jest na tę chwilę jedynie teorią spiskową, która rozpowszechniana jest za pomocą niezweryfikowanych kont w mediach społecznościowych. Od tego czasu teza została odrzucona przez naukowców zarówno z Chin, jak i z tzw. Zachodu.

Eksperci wciąż starają się ustalić dokładne źródło wirusa, ale badania wskazują, że prawdopodobnie pochodził on od nietoperzy i został przeniesiony na człowieka. Podobnie jak w 2003 r., kiedy świat zmagał się z epidemią SARS.

„Oczy ciemności” mówią o 100% umieralności

Postać Dombeya mówi na kolejnych stronach książki, że nikt zarażony wirusem nie przeżywa:

Wuhan-400 ma inne, równie ważne zalety w porównaniu z większością innych wirusów. Z jednej strony można stać się nosicielem w cztery godziny po zetknięciu się z wirusem. To niewiarygodnie krótki okres. Po zakażeniu nikt nie żyje dłużej niż 24 godziny. Większość umiera w ciągu 12 godzin. Wuhan-400 zabija w stu procentach.

Jak doskonale już wiemy, nie jest tak w przypadku koronawirusa, którego epidemię obserwujemy teraz. Po pierwsze, ludzie zakażeni koronawirusem obserwują objawy od 5 dni od momentu „złapania” wirusa, a większość nie zauważa ich nawet przez kolejne 2 tygodnie.

Po drugie, wskaźnik śmiertelności w przypadku koronawirusa nie jest nawet bliski 100%. Wirus oczywiście jest śmiertelny, ale tragedia dotyka głównie osoby starsze z osłabionym układem odpornościowym lub innymi stanami chorobowymi (cukrzyca, miażdżyca, astma i problemy z układem krążeniowym).

Badacze twierdzą, że śmiertelność z powodu wirusa na świecie wynosi około 3% do 4%. Warto więc wiedzieć, że Dean Koontz to przede wszystkim pisarz i autor książek, a nie naukowiec. Z kolei „Oczy ciemności” to jedynie historia, która nie ma odzwierciedlenia w faktach.

Źródło: CNN

oprocentowanie lokat stopy procentowe kredyty konta oszczędnościowe 2020

Oszczędzanie w bankach straciło sens. Zyski spadły do zera

papież benedykt xvi urodziny watykan

Papież Benedykt XVI obchodzi dziś 93. urodziny. Jak je spędza?