w ,

Warzywa i owoce towarem luksusowym. Ceny zwalają z nóg

Warzywa i owoce drożeją w zawrotnym tempie. Zgodnie z najnowszymi danymi GIS, podrożały one w skali roku odpowiednio o 22 i 8 proc. Jabłka stają się towarem luksusowym – podrożały w niektórych sklepach nawet o 100%.

warzywa owoce rosnące ceny biedronka żabka susza epidemia

Warzywa i owoce drożeją w zawrotnym tempie. Zgodnie z najnowszymi danymi GIS, podrożały one w skali roku odpowiednio o 22 i 8 proc. Jabłka stają się towarem luksusowym – podrożały w niektórych sklepach nawet o 100%.

Warzywa i owoce – ceny nad dobiją

Ceny jak z kosmosu dotyczą też truskawek i czereśni. Największe wzrosty odnotowała cena jabłek, która podskoczyła niemal dwukrotnie. – Jabłka to coraz bardziej pożądany towar i coraz trudniej dostępny – to stwierdzenie padło 7 maja podczas telewizyjnej audycji dot. rolnictwa pt. „Agrobiznes„.

POLECAMY:
Hipermarkety ostrzegają! „Będziemy podnosić ceny żywności”

Owoce są obecnie droższe średnio o 22 proc., a warzywa o 8 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Za wszystkim nie stoi jednak epidemia koronawirusa, a susza i niskie zeszłoroczne zbiory. Mieliśmy też do czynienia ze znacznie niższym importem z powodu zamkniętych granic, dlatego też takie a nie inne ceny.

Jabłka w sklepach podrożały prawie o 100 procent

Polacy lubią też gruszki. Te podrożały o 31 proc., pomarańcze – o 28 proc., a cytryny i arbuzy o 20 proc. Wszystkie tego typu produkty odnotowały znaczące wzrosty cen. Zauważalne będą też wyższe ceny za mandarynki czy winogrona. Jedyne owoce, które staniały, to banany i grejpfruty, ale skala obniżki jest symboliczna.

Wygląda też na to, że niektóre produkty żywnościowe będą tańsze. Eksperci od rynków rolnych i spożywczych spodziewają się niższych cen takich produktów jak mięso i drób, mięso wołowe, produkty mleczarskie oraz cukiernicze.

POLECAMY:
Niestety, to niemal pewne. Ceny będą dalej rosnąć

Dyskont Biedronka poinformował, że w skali rok do roku wzrosły ceny jedynie nielicznych produktów z kategorii owoców i warzyw. Żabka odnotowała u siebie wzrost cen owoców i warzyw, który dostrzegalny jest szczególnie w ostatnich tygodniach.

Zimne noce, susza… powodów jest wiele

Ceny owoców i warzysz poszybowały głównie z powodu suszy, ale też problem z pogodą, która nie bardzo chce nas witać ciepłem. W tym roku wiosna jest wyjątkowo chłodna. Sadownicy wiedzą już, że warunki pogodowe, z jakimi mamy do czynienia, zemszczą się w postaci słabych zbiorów.

Wiele owoców z tegorocznych zbiorów już nie nadaje się do sprzedaży, co powoduje straty, które trzeba odrobić wyższymi cenami w sklepach i na targach.

POLECAMY:
Żywności w Polsce nie zabraknie. Ceny powinny wkrótce spadać

Do suszy trudno się przygotować. To nie jest wyjątkowa rzecz, która pojawia się w tym roku. Mamy suszę trzeci rok z rzędu i braki wody nie zostały uzupełnione przez opady jesienne ani zimowe. Gdybyśmy tę wodę magazynowali wcześniej, dziś moglibyśmy z niej korzystać, zwłaszcza do nawadniania upraw intensywnych, jak warzywa. Ale te zasoby zgromadzonej wody są w Polsce minimalne, więc takich możliwości nie mamy – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Źródło: GIS, INNpoland

Zobacz także:

lech wałęsa na kogo zagłosuje wybory prezydenckie trzaskowski

Lech Wałęsa ujawnił, na kogo zagłosuje w wyborach prezydenckich

ewa szabatin kwarantanna izolacja społeczna nerwica własny biznes tancerka

Ewa Szabatin: „Moja nerwica zaczęła wracać”. Smutne słowa tancerki