w

14 emerytura zagrożona? Prezes ZUS: „Nie zajmuję się tym tematem”

14 emerytura zagrożona? Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zabrała w tej sprawie głos. Jej zdaniem kierowana przez nią instytucja „nie zajmuje się tym tematem”.

14 emerytura zagrozona kiedy wyplata 2021 obietnice socjalne pis zus

14 emerytura zagrożona? Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zabrała w tej sprawie głos. Jej zdaniem kierowana przez nią instytucja „nie zajmuje się tym tematem” – czytamy na portalu ekonomicznym Money.pl

14 emerytura zagrożona? Koronawirus pokrzyżował plany

14 emerytura jest jednym z istotniejszych programów socjalnych wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Miało to miejsce rok temu podczas kampanii wyborczej (wybory parlamentarne). Dlatego zgodnie z założeniami rządu w 2021 roku miało być wypłacone dodatkowe, kolejne po 13 emeryturze świadczenie. Skierowane ma być do seniorów i stanowić stałe wsparcie.

POLECAMY:
13. i 14. emerytura do likwidacji? Polski rząd może nie mieć pieniędzy

Świadczenie, o którym mowa, obejmuje wypłatę najniższej emerytury wszystkim emerytom i rencistom pod jednym warunkiem. Ich stałe świadczenie nie może być wyższe niż 2,9 tys. brutto (przed odjęciem podatków i danin). Jak wiadomo, większość seniorów ma świadczenia dużo mniejsze.

Wszystkie te zapewnienia padły jednak przed kosztowną dla budżetu państwa pandemią koronawirusa. Jakie są zatem realne szanse na wypłatę „czternastki”? Czy 14 emerytura zostanie wypłacona?

Prezes ZUS o 13 i 14 emeryturze

Jeżeli chodzi o 13 emeryturę, to my mamy regulacje ustawowe i one się nie zmieniły. O 14 emeryturze nie mamy regulacji ustawowych. To jest jakaś dyskusja nad projektami i założeniami – stwierdziła w rozmowie z Money.pl Gertruda Uścińska, szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dziennikarze portalu pytali ją o również o możliwość ograniczenia wypłaty 13 emerytury w przyszłości z powodu problemów finansowych kraju.

Nie liczyliśmy 14 emerytury w tej chwili. Nie zajmujemy się tym w tej chwili. Jak będzie projekt ustawy o 14 emeryturze, to na pewno będziemy liczyć – zapewniła w wywiadzie prof. Uścińska.

Koronawirus spowodował, że z budżetu wydano wiele miliardów na ratowanie gospodarki. Teraz rządzący niezbyt chętnie wracają do pomysłów sprzed roku. Mimo to w kwietniu br. „trzynastka” została wypłacona zgodnie z planem. Andrzej Duda podpisał w lutym ustawę, w myśl której 13 emerytura stała się stałym świadczeniem cyklicznym.

POLECAMY:
Emerytura wyższa o 150 zł? Ważna informacja dla seniorów

Jarosław Kaczyński o świadczeniach socjalnych

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił w rozmowie z mediami, że aktualnie wszelkie działania rządu są skorelowane możliwościami budżetu. Jeśli będzie problem z pieniędzmi, realizację obietnic rząd rozciągnie w czasie lub ograniczy. Dlatego nie ma co przyzwyczajać się do tego dodatkowego źródła dochodu.

Źródło: se.pl, money.pl

andrzej duda trzaskowski wybory protesty wyborcze sąd najwyższy

Andrzej Duda nie jest prezydentem? Domagają się ponowienia wyborów

agnieszka hyży dezinformacja fake news wydawnictwo content

Agnieszka Hyży podjęła wyzwanie. Idzie na wojnę z fake newsami