w , ,

HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ

Emerytura w 2022 r. wyższa o kilkaset złotych? Jest banalny sposób! Wyjaśniamy

Sytuacja gospodarcza i zdrowotna spowodowała, że w naszym kraju spadła średnia długość życia. Ma to wyraźny wpływ na comiesięczne wpływy emerytów.

głodowe emerytury stażowe andrzej duda niskie świadczenia zus

Spowodowane sytuacją zdrowotną i epidemią COVID-19 krótsze (statystycznie) życie powinno mimo wszystko ucieszyć niektórych przyszłych emerytów. Istnieje bowiem banalny sposób na powiększenie swojego świadczenia nawet o kilkaset złotych.

Pandemia skróciła średnią długość życia. Co z emeryturami?

Polska się starzeje, ale też wymiera. COVID-19 spowodował prawdziwe spustoszenie, a przecież zaraza jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Pozornie taka sytuacja powinna uradować niektórych seniorów, bo dzięki temu moga oni dostawać od ZUS na konto nawet kilkaset złotych więcej..

Dane OECD i Komisji Europejskiej są bardzo niepokojące. W wyniku epidemii koronawirusa średnia długość życia statystycznego Polaka skróciła się aż o półtora roku. Na tle innych państw to jeden z najgorszych wyników. Nie oznacza to jednak, że przegraliśmy tę wojnę. Zawsze bowiem są dwie strony. Jeśli ktoś przegrywa, to ktoś musi wygrać.

Kto zatem może z tej sytuacji wyjść z tarczą? To emeryci, ale tylko ci, którzy będą bardziej sprytni i rozeznani w sytuacji. I tu pierwsza rada! Jeśli senior osiągnie wiek emerytalny w 2022 roku i wstrzyma się z przejściem na emeryturę w pierwszym lepszym terminie (a konkretnie do drugiego półrocza), dostanie więcej pieniędzy.

Wiedza, która pozwala mieć wyższe świadczenie w 2022 roku

Emerytury bez wątpienia ulegną podwyższeniu tylko i wyłącznie dlatego, że żyjemy krócej. Do wyliczenia średniego czasu trwania życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych używa danych Głównego Urzędu Statystycznego. Liczby te wprost wpłyną więc na skrócenie teoretycznego okresu pobierania świadczenia już w momencie przejścia na emeryturę.

I tu kolejna rada. GUS publikuje nowe dane w drugiej połowie roku. Dlatego warto poczekać z przejściem na emeryturę do momentu ich oficjalnego ujawnienia. Wówczas zakład użyje właśnie ich do wyliczenia średniej długości życia.

W tych danych niemalże na pewno będzie widoczny prawdziwy obraz sytuacji związany z wysoką śmiertelnością obywateli naszego kraju. Chodzi oczywiście nie tylko o COVID-19, ale też o kiepską sytuację służby zdrowia czy brak personelu. Mało kto o tym wie, ale to wszystko ma bezpośredni wpływ na emerytury.

Podsumowując – im krócej pobieramy świadczenie, tym jest ono wyższe. To może być nawet kilkaset złotych miesięcznie więcej w portfelu. Nie jest też powiedziane, że akurat my będziemy tymi, którzy będą żyli krócej. Chodzi w końcu o średnią…

Kolejny sposób na dodatkowe 200 zł miesięcznie to…

Jak wynika z danych Instytutu Emerytalnego, wysoka śmiertelność w Polsce powinna wpłynąć na emerytury podwyższając je nawet około 6 proc. I tu kolejna rada dla przyszłych emerytów, która pozwoli na uzyskanie nawet dodatkowych 200 zł miesięcznie do świadczenia.

Warto odczekać i popracować przez kolejny rok od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. W sumie może to dać niemal 400 zł więcej na miesiąc. To dla emeryta dość spora kwota. Szefowa ZUS Gertruda Uścińska kilka razy już apelowała do seniorów, że warto czasem poczekać, a cierpliwi zostaną nagrodzeni. Każdy kolejny rok pracy to przecież dodatkowe 200 zł.

jak sobie zapewnić zdrowy sen

Jak zapewnić sobie zdrowy sen? Oto klucz do dobrego samopoczucia

kontrola zus l4 zmiany

ZUS idzie na wojnę z L4. Zajrzy do telefonu i na Facebooka. Ale to nie wszystko…