w

Wydatki państwa są rekordowe! Emeryci znów zagrożeni utratą dodatków

Wydatki państwa rosną w tej chwili szybciej niż nasza gospodarka – przestrzegają ekonomiści z  Forum Obywatelskiego Rozwoju. Rząd wydaje pieniądze podatnika w nadzwyczajnym tempie już od 2019 r.

wydatki państwa emeryci renciści emerytury forum obywatelskiego rozwoju rachunek dla panstwa

Wydatki państwa rosną w tej chwili szybciej niż nasza gospodarka – przestrzegają ekonomiści z  Forum Obywatelskiego Rozwoju. Rząd wydaje pieniądze podatnika w nadzwyczajnym tempie już od 2019 r.

Wydatki państwa na emerytury są rekordowe

Wydatki publiczne po przeliczeniu na przeciętnego obywatela wyniosły w ubiegłym roku aż 25 tys. zł. Forum Obywatelskiego Rozwoju upublicznił nowy tzw. „Rachunek od państwa„, prezentujący ubiegłoroczne wydatki publicznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski. Wiadomo bowiem, że wszystko, co ucieka z kasy państwa, pochodzi z naszych podatków.

POLECAMY:
13. i 14. emerytura do likwidacji? Polski rząd może nie mieć pieniędzy

Emerytury i renty stanowią jednak największą kategorię wydatków. Każdy z nas dokłada do nich 7379 zł z zapłaconych podatków. Aby zrozumieć skalę wydatków na te świadczenia dla seniorów warto sobie uświadomić, że to tyle samo co edukacja i nauka (2824 zł), służba zdrowia (2729 zł) i pomoc społeczna (2312 zł) razem wzięte!

Podniesienie wieku emerytalnego konieczne?

Dlatego ekonomiści od dawna już postulują i błagają rząd o ograniczenie wydatków emerytalnych poprzez podniesienie wieku emerytalnego oraz zlikwidowanie wszelkich przywilejów. Chodzi m.in. o wcześniejsze emerytur dla wybranych grup zawodowych. Dziś liczyć mogą na to np. górnicy.

Ekonomiści apelują też o włączenie rolników, policji, wojska oraz pracowników wymiary sprawiedliwości do powszechnego systemu emerytalnego. Na koniec postulat, który najbardziej zaboli seniorów, czyli jak najszybsza likwidacja trzynastej i czternastej emerytury.

wydatki państwa for forum obywatelskiego rozwoju Rachunek od państwa
Fot. FOR

Zwracamy uwagę, że wobec tej skali wydatków najchętniej przywoływane przez polityków ograniczenie wydatków na administrację (1266 zł), nie wystarczy do sfinansowania znaczącego wzrostu wydatków na którąkolwiek z tych kategorii – czytamy w najnowszym badaniu Forum Obywatelskiego Rozwoju.

POLECAMY:
500 plus i trzynasta emerytura do likwidacji? Trzeba ratować gospodarkę

Czeka nas spory wzrost zadłużenia

Eksperci od ekonomii z FOR twierdzą też, że w 2020 roku ze względu na epidemię, Polska doświadczy sporego wzrostu zadłużenia. Wydatki będą rosły w zastraszającym tempie, jednocześnie wpływy podatkowe do budżetu mocno spadną.

Wszystko przez to, że najpierw zamknięto gospodarkę, mocno spadło zatrudnienie, co skutkuje silą rzeczy samoograniczaniem konsumentów w niepewnych czasach.

ron paul udar na wizji podczas wywiadu

Polityk dostał udaru podczas programu na żywo [ZOBACZ NAGRANIE]

łysienie przez koronawirusa

Ludzie łysieją od koronawirusa! Wiemy, co jest tego powodem