w ,

Ślub przez internet? Epidemia przyspiesza zmiany w administracji

Koronawirus nieźle namieszał i przyspieszył proces cyfryzacji globalnej gospodarki we wszystkich jej obszarach.

ślub przez internet urząd stanu cywilnego online cyfryzacja usług administracja koronawirus

Ślub przez internet już w nieodległej przyszłości. W obliczu kryzysu pandemicznego wzrosło zapotrzebowanie na usługi administracyjne, edukacyjne oraz biznesowe świadczone w trybie zdalnym

Ślub przez internet będzie możliwy? Idą zmiany

Koronawirus nieźle namieszał i przyspieszył proces cyfryzacji globalnej gospodarki we wszystkich jej obszarach. W narzędzia do zdalnej komunikacji zainwestowali zarówno przedstawiciele prywatnych przedsiębiorstw, jak i administracji. Cyfrowe rozwiązania pozwoliły utrzymać kontakt z klientami oraz petentami pozostającymi w izolacji bądź na kwarantannie.

Dla wielu osób kluczowy jest moment, w którym możemy skontaktować się z urzędem cyfrowo i załatwić wszystkie sprawy. Mimo dużych postępów nadal istnieje szeroki wachlarz usług, które mogą zostać przeniesione do internetu.

Z badania „Monitoring gospodarki cyfrowej” przeprowadzonego przez PIE po pierwszej fali pandemii wynika, że w okresie zaostrzonych restrykcji pandemicznych zauważalnie wzrosło zainteresowanie Polaków narzędziami do pracy oraz edukacji zdalnej, streamingu wideo oraz rozwiązaniami z zakresu e-commerce.

Gospodarka z ograniczeniami. To dobrze wpływa na rozwój technologii

Ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarki miały bezpośredni wpływ na wzrost zapotrzebowania na nowe, innowacyjne technologie. Zanotowano ośmiokrotny skok liczby zapytań do przeglądarki o hasła związane z komunikacją oraz pięciokrotny wzrost liczby zapytań dotyczących zdalnej edukacji.

To wszystko przełożyło się z kolei na gwałtowny wzrost średniego ruchu w sieci. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez PIE operatorzy internetowi zaobserwowali całkowity wzrost ruchu o 20 do 30 proc. w skali miesiąca, zarówno w dni powszednie, jak również weekendy. O tym, że był on bezpośrednio związany z sytuacją pandemiczną, najlepiej wskazuje fakt, że szczyt ruchu internetowego notowano w godzinach od 8 do 16.

Na wyjątkową sytuację zareagowali nie tylko przedsiębiorcy, lecz i przedstawiciele administracji publicznej. Zwrócili się w stronę rozwiązań online umożliwiających zdalne prowadzenie spraw urzędowych.

– Mamy e-recepty, system informatyczny podłączony do placówek zdrowotnych. Mamy też możliwość kontaktowania się z instytucjami publicznymi i weryfikacji tożsamości przez banki w połączeniu z szyną technologiczną stworzoną przez Ministerstwo Cyfryzacji. Kolejnym etapem jest stworzenie systemu centralnej rejestracji pacjentów i kontaktu pacjenta z jednostką zdrowotną. To jedno z ważniejszych zadań na najbliższe kilka miesięcy i do zrealizowania w 2021 roku. To, co jest do wyobrażenia w kolejnych miesiącach, to realizacja usług, które wymagają stawiennictwa osobistego, np. wprowadzenia ślubów przez internet – prognozuje ekspert.

Ślub przez internet będzie możliwy szybciej, niż myślimy?

Ślubu przez internet w formie wideokonferencji w Polsce na razie wziąć nie można, ale można już online załatwić formalności przedślubne wymagane przez Urząd Stanu Cywilnego. Rozwiązania idące o krok dalej są już jednak dostępne na świecie (np. w stanie Nowy Jork ze względu na pandemię ślub można wziąć całkowicie online) i być może także w Polsce taka opcja będzie dostępna.

W międzyczasie proces cyfryzacji usług nabiera tempa w sektorze prywatnym. Za sprawą pandemii 32 proc. polskich firm sięgnęło po technologie internetowe, aby usprawnić funkcjonowanie biznesu. Dzięki nim 42 proc. przebadanych podmiotów podniosło swoją sprzedaż. 38 proc. usprawniło funkcjonowanie działu marketingu, a 24 proc. – zarządzanie firmą.

Epidemia przyspieszyła cyfryzację usług dla konsumenta. Odnotowano wzrost konsumpcji dóbr poprzez e-sklepy. Niestety ruch w galeriach handlowych do poziomu sprzed pandemii nie powróci. Mimo, że większość rzeczy nadal kupujemy osobiście w sklepach, to znaczenie sklepów internetowych mocno wzrośnie.

edyta folwarska celebryci warszawa życie nocne prawda o celebrytach imprezy blichtr

Edyta Folwarska o celebrytach z Warszawy: „Nocne życie, blichtr i imprezki”

siłownie kluby fitness kiedy otwarcie bez wpływu na zakażenia

Siłownie i kluby fitness bez wpływu na zakażenia? Tak twierdzą naukowcy