w , ,

Trening z gumami oporowymi. Na czym polega i jak pomaga wzmocnić ciało?

Podpowiadamy, w jakie rodzaje gum oporowych warto się zaopatrzyć, a także jakie ćwiczenia można dzięki nim wykonywać.

gumy oporowe trening czy pomaga skuteczność

Gumy oporowe podnoszą efektywność treningu poprzez zwiększenie oporu mięśni podczas wykonywania ćwiczeń. Gumy oporowe są coraz częściej wykorzystywane w treningu niemal wszystkich dyscyplin sportowych, w klubach fitness oraz w domowym treningu. Podpowiadamy, w jakie rodzaje gum oporowych warto się zaopatrzyć, a także jakie ćwiczenia można dzięki nim wykonywać.

Rodzaje gum oporowych

Gumy oporowe występują w dwóch rodzajach. Istotną różnicą między nimi jest przede wszystkim ich długość, która przekłada się na wielkość stawianego oporu. Możemy wyróżnić gumy oporowe mini band oraz gumy power band.

Gumy mini band

Gumy oporowe mini band mają długość 61 cm i są zamknięte w okręgu. W zależności od twardości i elastyczności gumy charakteryzują się oporem o różnej wielkości, zwykle od kilku do około 20-25 kilogramów. Przeznaczone są do treningu typu mobility, którego celem jest niwelowanie bólu mięśni, praca nad ich mobilnością i elastycznością, obniżanie ryzyka kontuzji. Z gumami mini band można wykonywać rozmaite ćwiczenia, takie jak wykroki, wypady, przysiady, przeskoki, unoszenie rąk lub nóg.

Gumy power band

Gumy power band odróżniają się od gum mini band tym, że są dłuższe – obwód okręgu wynosi 208 cm. Natomiast opór w zależności od szerokości gumy i jej elastyczności może wynosić nawet ponad 80 kg. Z tego względu znajdują swoje zastosowanie w treningu siłowym i kalistenice, a także w treningu ogólnorozwojowym, mającym na celu poprawę cech motorycznych. Można z ich pomocą imitować ćwiczenia ze sztangą lub innymi przyrządami, jakie znajdują się na siłowni.

Dlaczego warto ćwiczyć z gumami oporowymi?

Korzyści z treningu z gumami oporowymi są oczywiste – widać choćby po fakcie, że korzystają z nich zarówno sportowcy zawodowi, jak i amatorzy, a ponadto wykorzystuje się je także w ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Gumy oporowe podnoszą efektywność treningu siłowego, wydolnościowego i szybkościowego. Pomagają także w stretchingu i poprawianiu mobilności mięśni.

Spektrum ćwiczeń, jakie można wykonywać z gumami oporowymi, jest bardzo szerokie. Gumy można wykorzystać w każdym ćwiczeniu, jakie wykonuje się w na karimacie. Wymuszają większy wysiłek, przez co skuteczność ćwiczeń znacznie wzrasta. Pomagają również w zachowaniu prawidłowej postawy, dlatego wykorzystuje się je w ćwiczeniach rehabilitacyjnych i korekcyjnych.

Dobór właściwego oporu gumy

Wielkość oporu gumy wyrażana jest w kilogramach. Należy tak dobierać opór, aby był odpowiedni do poziomu wytrenowania i własnych możliwości.

  • Najlżejsze gumy wykorzystuje się do ćwiczeń rehabilitacyjnych.
  • Większy opór sprawdza się w ćwiczeniach fitness w treningu dynamiki i wytrzymałości.
  • Najtwardsze gumy oporowy wykorzystuje się w treningu siłowym.

Szeroki wybór gum power band, których zastosowanie obejmuje zarówno amatorski, jak i profesjonalny sport, znajdziesz w sklepie https://bushido-sport.pl/.

magda gessler w ciąży stare zdjęcia instagram kozerawski mąż ślub

Magda Gessler w ciąży! Fotografia z brzuszkiem krąży po sieci, fani wzruszeni

astrazeneca opinie druga dawka bezpieczeństwo zakrzepica żył objawy odczyny

Druga dawka szczepionki AstraZeneca zagrożona? Podjęto ważną decyzję