w ,

Kolejny niebezpieczny wariant koronawirusa. Atakuje również w Polsce

Koronawirus zostanie z nami na dłużej, a powrót do normalności pozosatnie w sferze życzeń. Kolejne warianty pojawiają się jak grzyby po deszczu.

koronawirus wariant mu kolumbia who

Wszystko wskazuje na to, że epidemia koronawirusa jeszcze potrwa. Jeszcze na dobre nie rozkręciła się w Polsce czwarta fala związana z wariantem delta, a już do bram puka kolejna odmiana zwana Mu.

Kolejna odmiana koronawirusa atakuje. „Mu” jest już w Polsce

Wygląda na to, że koronawirus pozostanie z nami na dłużej, a tak zwany powrót do normalności to odległe marzenie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała ostrzeżenie przed kolejnym, nowym wariantem o nazwie Mu. Pierwsze przypadki zachorowań na tę odmianę odnotowano w Kolumbii, ale niestety kilka zostało zdiagnozowanych również w Polsce.

Cały czas wszyscy żyją w strachu przed wariantem delta, który już teraz odpowiada za niemal wszystkie zakażenia w naszym raju. WHO cały czas monitoruje nowy wariant koronawirusa o nazwie Mu. W Kolumbii jest on odpowiedzialny za niemal połowę zakażeń. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przyglądanie się temu problemowi i potraktowanie go poważnie.

Nad wariantem Mu potrzebne są dodatkowe badania, bo póki co nie wiadomo o nim zbyt wiele.

Wariant Mu o symbolu B.1.621 ma w sobie szereg mutacji, które wskazują na potencjalne właściwości ucieczki immunologicznej – napisano w biuletynie WHO.

Wariant Mu odpowiada za 0,1% zakażeń

Wariant Mu na świecie nie jest póki co powszechny, bo to zaledwie 0,1% wykrytych przypadków. Jest on jednak obecny już w 39 krajach, również u nas. Niepokojące mogą być słowa ekspertów i medyków, którzy twierdzą, że to kolejny po delcie wariant, który może być całkiem odporny na szczepionki. To powoduje, że wirus po prostu ucieka przed przeciwciałami.

Mu należy to grupy wariantów koronawirusa o bardziej niepokojącej charakterystyce, która wymaga obserwacji (należy do listy tzw. variant of interest). Poza nim do tej grupy należą też wirusy w wariantach:

  • Alfa (B.1.1.7, wcześniej określany jako brytyjski),
  • Beta (B.1.351; wcześniej południowoafrykański),
  • Gamma (P1; brazylijski),
  • Delta (B.1.617.2; indyjski).

Wirusy te to jedynie niewielka część odkrytych mutacji. Pozostałe nie są na stałe obserwowane, bo nie wpływają mocno na właściwości wirusa i łatwość jego rozprzestrzeniania się. Tylko niektóre warianty koronawirusa ze wspomnianej listy mają bezpośredni wpływ na to, jak ciężka będzie choroba/

Źródło: Na podstawie PAP, Onet.pl

agata kornhauser duda pensja pierwszej damy wynagrodzenie andrzej duda

Agata Duda dostanie ekstra kasę! Ujawniono za co i ile. Kwota zwala z nóg

kim byl rudolf weigl tyfus plamisty szczepionka

Kim był Rudolf Weigl? Google doceniło wielkiego naukowca i wynalazcę