w ,

Kim był Rudolf Weigl? Google doceniło wielkiego naukowca i wynalazcę

Google postanowiło w dniu urodzin uhonorować wielkiego, choć nieco zapomnianego już naukowca z Polski. To on stworzył skuteczną szczepionkę przeciw tufysowi.

kim byl rudolf weigl tyfus plamisty szczepionka
Fot. Wikipedia

Rudolf Weigl, polski wynalazca pierwszej na świecie szczepionki przeciw tyfusowi, został dziś oficjalnie uhonorowany przez Google Doodle. Dziś są urodziny wielkiego wynalazcy skutecznego preparatu zwalczającego tę chorobę. Jego wizerunek można dziś podziwiać wchodząc w wyszukiwarkę.

Kim był Rudolf Weigl? Google Doodle zrobiło mu prezent urodzinowy

Rudolf Weigl urodził się 2 września 1883 r. na Morawach. Dziś mało kto o nim pamięta, ale to wielki wynalazca. Tuż po tym, jak skończył Uniwersytet Lwowski, wcielono go do austriackiej armii. W czasie trwania I wojny światowej służył w wojskowym szpitalu. Był to początek jego zainteresowań związanych z bakteriami tyfusu plamistego.

W czasie działań wojennych, gdy medycyna nie była aż tak mocno rozwinięta, jak dziś, tyfus zabijał tysiące ludzkich istnień. Nie było na to leku. Odkrycie Weigla było jak na tamte czasy wielkim przełomem w dziedzinie medycyny. Hodował w laboratorium wszy, które przenosiły bakterię. Na tej podstawie udało mu się opracować szczepionkę.

Weigl noblistą. Zmarł w 1957 roku

To wielki odkrycie, które spowodowało, że okrutna choroba została opanowana, Rudolf Weigl został zgłoszony do Nagrody Nobla.

Naukowiec zmarł 11 sierpnia 1957 r.

koronawirus wariant mu kolumbia who

Kolejny niebezpieczny wariant koronawirusa. Atakuje również w Polsce

głodowe emerytury stażowe andrzej duda niskie świadczenia zus

Miał być dobrobyt, a skrajne ubóstwo rośnie. Ujawniono zatrważające dane