w ,

Co zawierają naturalne kosmetyki? Czasami można się zdziwić

Coraz więcej kosmetyków bowiem posiada informacje, że zawierają w sobie jedynie naturalne składniki. Co w rzeczywistości kryją one w swoich składach?

W dzisiejszych czasach coraz szybciej wzrasta zapotrzebowanie na kosmetyki naturalne. Stają się one popularne wśród każdej grupy wiekowej. Przeglądając ofertę drogerii czy to internetowych, czy stacjonarnych wydawać by się mogło, że firmy kosmetyczne doskonale odpowiadają na to zapotrzebowanie. Coraz więcej kosmetyków bowiem posiada informacje, że zawierają w sobie jedynie naturalne składniki. Dociekliwi pytają, jakie to są i czy na pewno są one tymi eko. Postanowiliśmy to sprawdzić!

Czym są kosmetyki naturalne?

Jeszcze do niedawna za kosmetyki naturalne uznawało się wszystkie preparaty, które zawierały jakiekolwiek ilości substancji pochodzenia naturalnego. Dziś ta kategoria jest znacznie węższa. Wynika to z tego, że popularność naturalnych preparatów pielęgnacyjnych wymogła wprowadzenie uregulowań prawnych mających czuwać nad bezpieczeństwem konsumentów.

Definicje kosmetyków naturalnych zapisana jest w wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP) z września 2000 roku. Zgodnie z nią wszystkie naturalne kosmetyki do twarzy znajdujące się na perfumeria.pl/collections/naturalna-pielegnacja-twarzy to „produkty, które mają upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjaznych dla skóry i środowiska”.

kosmetyki naturalne skład

Oprócz tego kosmetyk naturalny ma być „sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywany jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi i enzymatycznymi”.

Co powinny zawierać kosmetyki, aby być naturalne?

Zgodnie z definicją ESCOP kosmetyki, aby móc zostać uznane za naturalne, muszą w swoich składach zawierać jedynie składniki pochodzące z ekologicznych i certyfikowanych upraw oraz plantacji. Substancje mogą również być pozyskiwane z dziko rosnących roślin.

Podsumowując, w składzie kosmetyków naturalnych znaleźć mogą się m.in. oleje roślinne, olejki eteryczne i ich pochodne, wyciągi z ziół, nektary z kwiatów, tłuszcze, woski nieorganiczne sole, tlenki metali, naturalne barwniki, naturalne emolienty.

kosmetyki wegańskie skład

Czy kosmetyki naturalne są wegańskie?

Moda na powrót do korzeni w pielęgnacji sprawia, że na rynku pojawiło się wiele różnych kosmetyków odwołujących się do natury. Oprócz naturalnych preparatów, łatwo odnaleźć można te wegańskie, organiczne czy ekologiczne. Należy jednak podkreślić, że te pojęcia nie są sobą tożsame.

I tak np. w naturalnych preparatach (w przeciwieństwie do tych wegańskich) mogą znajdować się składniki pochodzenia zwierzęcego – muszą one jednak być pozyskiwane jedynie z żywych organizmów zwierzęcych.

Stąd też w kosmetykach naturalnych często można spotkać się z woskiem pszczelim, mleczkiem pszczelim, mlekiem i jego pochodnymi, naturalnymi barwnikami.

zdjęcie zwłok ciała 19-latki katowice barbara szafraniec basia sz. autobus

Zdjęcia zwłok 19-latki z Katowic ujawnione w sieci. Ukarano winnych

Nie żyje Zbigniew Galperyn, prezes Związku Powstańców Warszawskich