w

Nie żyje Zbigniew Galperyn, prezes Związku Powstańców Warszawskich

Nie żyje zasłużony warszawiak i powstaniec warszawski. O jego śmierci poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zbigniew Galperyn nie żyje. Zasłużony powstaniec warszawski o pseudonimie „Antek„. Był prezesem Związku Powstańców Warszawskich. O jego śmierci poinformował na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zbigniew Galperyn nie żyje

Bardzo smutna wiadomość. Zmarł Zbigniew Galperyn Antek – warszawiak, powstaniec, prezes Związku Powstańców Warszawskich. Panie Zbigniewie – dziękuję za każde spotkanie, każdą rozmowę. I za wszystko, co zrobił Pan dla Warszawy – napisał Rafał Trzaskowski.

Galperyn był ekonomistą i działaczem kombatanckim, podpułkownikiem Wojska Polskiego, a także żołnierzme Szarych Szeregów i Armii Krajowej i powstańcem warszawskim. Na swoim koncie ma 9 państwowych odznaczeń i wyróżnień. O swoim udziale w wielkim zrywie w 1944 roku mówił: „Nigdy nie miałem wątpliwości, czy chwycić za broń„. Miał wówczas zaledwie 15 lat.

Po pięciu latach bestialstw Niemców i egzekucji na ulicach Warszawy musieliśmy wreszcie chwycić za broń.

Galperyn o powstaniu: „To był czas odwetu”

To był czas odwetu. Za nasze zmarnowane lata młodości, za brak możliwości uczenia się w szkołach i na uczelniach – wspominał w jednym z wywiadów powstaniec. Stwierdził, że Niemcy zabrali wszystko, dlatego ludzie chcieli odzyskać siebie i godność.

Krytykował też obecne podejście do młodzieży. – Brakuje mi dzisiaj bezinteresowności, wzorców, które my mieliśmy od rodziców, szkoły, harcerstwa. Dziś młodym nikt ich nie przekazuje. My mieliśmy swoje ideały. Dziś młodzież nie ma dobrych wychowawców – twierdził.

Kondolencje składają nie tylko politycy, ale i internauci. – Dziękujemy za bohaterstwo, nie zapomnimy – napisała jedna z nich. – Znikają nam Bohaterowie 😰 ludzie od których wiemy o historii, świadkowie wojny – napisała kolejna.

Źródło: Twitter

Co zawierają naturalne kosmetyki? Czasami można się zdziwić

majka jeżowska koronawirus szczepionka covid-19

Majka Jeżowska szczerze o szczepionce na COVID. „Nie wpadam w panikę”