w , ,

Jak przestrzegać dietetycznych postanowień noworocznych? Złote rady eksperta

Zanim wyznaczysz sobie konkretne postanowienia, upewnij się, że ich osiągnięcie w danym czasie będzie możliwe i wskazane dla twojego organizmu.

noworoczne postanowienia dieta sposoby

Noworoczne postanowienia ma każdy z nas, ale problemem jest to, jak w nich wytrwać. Najgorzej jest z tymi dotyczącymi diety i odżywiania. Ekspertka Anna Szufnik-Ambroziak z Nice To Fit You ujawnia, co zrobić, aby sobie z tym poradzić.

Poznaj dokładnie potrzeby organizmu

Zanim wyznaczymy sobie konkretne postanowienie, zastanówmy się, czy jest ono w ogóle możliwe do realizacji w założonym przez nas okresie. Lepiej uniknąć rozczarowań. Ekspertka radzi, aby poznać swój organizm maksymalnie, jak to możliwe. Musimy wiedzieć, jakie jest jego zapotrzebowanie na kalorie.

Ważny jest tu każdy aspekt – od liczby kalorii, które musimy spożyć, po codzienną dawkę ruchu czy wolnego czasu. Dokonanie takiego przeglądu sprawi, że dopiero wtedy będziemy mogli przejść do kolejnego etapu, czyli snucia noworocznych planów. Koniecznie mogą być też podstawowe badania lekarskie.

Idealnie byłoby wykonać podstawowe badania z krwi, aby sprawdzić, czy niezbędne jest dostarczenie organizmowi większej bądź mniejszej ilości wybranych składników odżywczych. Warto także skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wziąć pod uwagę wszystkie istotne kwestie – radzi Anna Szufnik-Ambroziak.

Kluczem jest to, aby być osobą elastyczną

Podstawową zasadą prawidłowego sposobu odżywiania powinno być to, żeby było ono dopasowane tylko do nas i naszego specyficznego stylu życia. Nie każdy dzień jesteśmy też w stanie z góry zaplanować, bo życie bywa bardzo zmienne i bogate w różne sytuacje.

Być może odkryjemy nową sportową pasję, może porzucimy dotychczasowe lekcje tańca, a może zaskoczy nas pogoda i to ukierunkuje preferencje żywieniowe. To wszystko może wpływać na nasze potrzeby dietetyczne – przekonuje dietetyczka.

Długoterminowy plan i dwa cele zamiast jednego

Najlepiej zapomnijmy o zdrowym odżywianiu jako zadaniu określonym w czasie „od do”. Nie decydujmy się na krótkotrwałe, restrykcyjne, niskoenergetyczne diety, które nakazują wyeliminowanie dużej liczby produktów. Duże efektywniejszym, zdrowszym i łatwiejszym w dotrzymaniu postanowieniem będzie np. zadbanie o odpowiednią ilość wybranych witamin i składników mineralnych w naszych potrawach, regularne spożywanie posiłków czy pilnowanie dostarczania dziennej dawki owoców i warzyw – tłumaczy dietetyczka.

Dobrze na motywację i skuteczne wytrwanie w postanowieniach działają dodatkowe bodźce, w tym łączenie postanowień z innymi celami życiowymi. Może to być np. robienie czegoś dobrego dla innych. Wówczas poczujemy, że robimy coś dobrego nie tylko dla swojego ciała.

Okazją może być też kupowanie tylko tych produktów żywnościowych, które np. wspierają szczytny cel lub ochronę środowiska. Dwie pieczenie na jednym ogniu!

Nie róbmy wszystkiego sami, bo będzie ciężko wytrwać

Dieta wymaga nie tylko pieniędzy, ale też czasu. Trwa również długo. To czynniki, które powodują, że z czasem coraz trudniej nam wytrwać i się poddajemy. Bardzo dobrym sposobem na to jest oszczędzanie czasu poprzez korzystanie z cateringów dietetycznych.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Eksperci zaplanują nam dietę dopasowaną do naszych preferencji i potrzeb, a jedzenie wysokiej jakości w postaci diety zbilansowanej dostaniemy prosto pod drzwi. Tu kluczem będzie już tylko i wyłącznie dobra marka i renoma firmy oferującej takie rozwiązania. Wybór jest bardzo szeroki.

Ekspertka radzi również, aby nie pomijać innych ważnych elementów takich jak specjalne certyfikaty jakości. Lepiej, aby firma sprzedająca dietetyczne zestawy posiadała je. W przypadku coraz bardziej popularnych w Polsce diet roślinnych będą to znaki V-Label oraz Viva.

bogumiła wander chora młoda alzheimer choroba

Ikona Telewizji Polskiej jest nieuleczalnie chora. „Boleję, ale nie mam wpływu”

paszporty covidowe koronawirus turystyka morawiecki dworczyk

Premier Morawiecki ogłosił przymus szczepień dla kolejnej grupy Polaków