w ,

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO!

Od 2022 r. rowerzyści z nowym obowiązkiem. 1500 zł mandatu za złamanie przepisu

Nie tylko kierowcy będą musieli złapać się za kieszenie od nowego roku. Zmiany przepisów obejmą też amatorów dwóch kółek.

mandat 1500 zł karta rowerowa
Od nowego roku młodzież nie będzie mogła poruszać się rowerem i hulajnogą bez uprawnień. Fot. Freepik

Rowerem lubi jeździć prawie każdy z nas. Niestety politycy zastawili na miłośników dwóch kółek pułapkę. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 2022 roku. Jazda rowerem lub hulajnogą po mieście będzie możliwa tylko z uprawnieniami.

Rowerzyści będą musieli mieć uprawnienia. Nowe stawki mandatów

Od nowego roku nie tylko miłośnikom samochodów grożą dużo wyższe mandaty. To dotyczy również amatorów dwóch kółek. Jazda rowerem lub hulajnogą może skończyć się mandatem w wysokości nawet 1,5 tys. zł.

Nie da się ukryć, że nowy taryfikator budzi wiele zastrzeżeń, a kary w nim zapisane są kosmiczne. Od 1 stycznia 2022 r. ustawodawca przewidział również mandaty dla rowerzystów. Jak czytamy w ustawie, „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych„.

Niepełnoletnia młodzież musi mieć kartę rowerową

Uspokajamy jednak – nie chodzi o wszystkich amatorów rowerowych podróży po miejskich ścieżkach. Na celowniku polityków jest niepełnoletnia młodzież, która będzie musiała posiadać kartę rowerową. Teoretycznie takie osoby powinny ją mieć od dawna, ale w praktyce bywa różnie.

Nowelizacja to w zasadzie koniec swobody jeżdżenia po chodnikach. Mandat nie grozi natomiast obywatelom pełnoletnim – w ich przypadku wystarczy posiadać tylko dowód osobisty. Podobnie będzie w przypadku dzieci do lat 10, które jadąc po rowerowej ścieżce lub chodniku powinny być pod opieką osoby dorosłej.

Kogo więc dotkną nowe sankcje? Chodzi o osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia, które nie mają karty rowerowej. Wysokość mandatu oczywiście szokuje, ale w końcu chodzi o bezpieczeństwo pieszych, czyli nas wszystkich.

biedronka ekspres do kawy promocja

Biedronka rozdaje ZA DARMO ekspresy do kawy! Co trzeba zrobić, aby się załapać? Gdzie jest haczyk?

iwona węgrowska dzieci

Iwona Węgrowska trafiła do szpitala po szczepieniu na COVID-19. „Myślałam, że się przekręcę”