w , ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG PŁACZĘPŁACZĘ WTFWTF

Świat zdecydował się na ostre sankcje! Trwają przygotowania do zadania Putinowi ostatecznego ciosu

Odcięcie Rosji od systemu SWIFT może nastąpić już na początku przyszłego tygodnia. Kraje porozumiały się. Mimo niechęci Niemiec, Rosję czekają dotkliwe konsekwencje napaści na Ukrainę.

Zakończyły się długotrwałe negocjacje w sprawie odcięcia Rosji od SWIFT. System ten jest międzynarodowym systemem, który jest niezbędny do obsługi banków i innych instytucji finansowych. To oznacza, że świat szykuje się do zadania wyjątkowo mocnego ciosu w finanse Kremla.

Odcięcie Rosji od SWIFT. Co to oznacza? Świat porozumiał się w sprawie ostatecznego uderzenia w finanse Putina

Oficjalna decyzja nie została jeszcze wydana, ale przygotowania techniczne do decyzji i wdrożenia tej sankcji już się rozpoczęły – napisał Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, na Facebooku.

Na usunięcie Rosji z systemu SWIFT mocno naciskał również premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Od decyzji do samego końca uchylali się Niemcy, którzy są obecnie mocno krytykowani za swoją postawę w trakcie napaści Rosji na Ukrainę.

25 lutego wieczorem minister finansów Christian Lindner jednak zmienił zdanie, i wyjawił, że Niemcy są otwarte na odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Konsekwencje takiego ruchu dla gospodarki światowej mogą być jednak poważne.

Morawiecki w Berlinie. Z jego ust padły ostre słowa w kierunku kanclerza

W temacie wojny na Ukrainie bardzo aktywny jest też premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki. W sobotę wybrał się do Berlina, by omówić bieżącą sytuację z kanclerzem Olafem Scholzem. Morawiecki skrytykował Niemcy za brak działań i oczekuje, że kraj ten nie będzie uchylać się od nałożenia sankcji na Rosję.

– Przyjechałem do Berlina, by wstrząsnąć sumieniem Niemiec, aby zdecydowali się w końcu na rzeczywiście miażdżące sankcje, które wpłyną na decyzje Kremla – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Padły jednak dużo ostrzejsze słowa w kierunku Niemiec.

Nord Stream 2 – rurociągiem łączącym Niemcy i Rosję – płynie nie tylko gaz, ale i krew dzieci, matek oraz żołnierzy poległych podczas ataku na Ukrainę – przyznał premier. – Znajdujemy się w dramatycznym momencie historii i odpowiadamy przed trybunałem historii za nasze decyzje i za decyzje wszystkich, którzy mogą wpłynąć na to, co dzieje się na Ukrainie – powiedział Morawiecki.

Rating Rosji obniżony do śmieciowego. Putin nie wie, jak wybrnąć

Również Stany Zjednoczone uderzyły w Rosję ekonomicznie. Dziś Agencja Standard & Poor’s obniżyła rating Rosji do poziomu śmieciowego. Inna agencja – Moody’s – umieściła ratingi Ukrainy i Rosji na liście obserwacyjnej.

Premier Mateusz Morawiecki oczekuje twardych konsekwencji i sankcji. Skierował też kilka ostrych słów bezpośrednio do Putina.

– Przestań atakować Ukrainę! Przestań mordować ludzi! – powiedział premier. – To musi być wiadomość, która popłynie tutaj stąd z Berlina do Rosji, do Moskwy – oświadczył szef rządu. Według doniesień medialnych, Putin zgromadził w sumie 643 miliardy dolarów rezerw na potrzeby wojny. Agencja Bloomberg donosi, że zarówno USA, jak i kraje UE, rozważają całkowite zamrożenie tych środków.

Pomoc dla Ukrainy płynie. Jak można dołożyć swoją cegiełkę?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dla obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie.

Numer telefonu: +48 22 523 88 80. Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy tuż po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii +48 47 721 75 75.

wojna ukraina brześć wojsko

Rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Polską. To broń pancerna i artyleria

włodzimierz wołyński atak na jednostkę

PILNE. Białoruś zaatakowała jednostkę wojskową 15 km od granicy z woj. lubelskim