w ,

Zmarła legenda światowej muzyki. Fani na całym świecie pogrążeni w rozpaczy

Jego muzykę znał chyba każdy na świecie. Wybitny kompozytor i artysta odszedł w miniony wtorek późno wieczorem. O jego zgonie dowiedzieliśmy się jednak dopiero teraz.

Wieczorem dotarła do nas niezwykle tragiczna wiadomość. Odszedł od nas legendarny grecki kompozytor, na którego muzyce wychowały się miliony ludzi na całym świecie. Nie żyje Vangelis. Artysta zmarł w wieku 79 lat.

Vangelis nie żyje. Legenda światowej muzyki zmarła w wieku 79 lat

Kto nie zna utworów takich jak „Rydwany ognia” czy muzyki z filmu „Łowca androidów„? Takich hitów było bez liku. Kiedy tylko zasiadał do swoich ukochanych instrumentów, powstawały melodie, które ludzie na całym świecie nucą do dziś. W sumie nagrał 20 albumów solowych i 13 z muzyką filmową. Ale to nie wszystko, czego dokonał.

Ateńska agencja informacyjna podała późnym wieczorem w czwartek 19 maja, że dwa dni wcześniej, późno wieczorem, odszedł od nas Vangelis. Przyczyny jego śmierci nie zostały oficjalnie ujawnione, ale nieoficjalnie mówi się, że kompozytor zmarł w szpitalu we Francji, gdzie leczono go na COVID-19.

Vangelis to był tylko pseudonim artystyczny. Muzyk w rzeczywistości nazywał się Evangelos Odysseas Papathanassiou i urodził się 29 marca 1943 roku. Był muzykiem, który nie pobierał w tym kierunku żadnych nauk. Był samoukiem. Grać zaczął w wieku zaledwie 4 lat, by w ostateczności zostać jednym z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów.

Vangelis. „Rydwany ognia” stały się światowym hitem. Muzyk dostał za niego Oskara

W latach sześćdziesiątych Vangelis był członkiem grup tworzących muzykę z gatunku rocka progresywnego. Będąc we Francji współtworzył grupę Aphrodite’s Child, w której śpiewał słynny Demis Roussos.

Wszyscy znają i do dziś słuchają jego utworów. Choć wiele z nich nie zdobyło ogromnej popularności, to niektóre są prawdziwymi współczesnymi dziełami. Do takich zaliczyć można choćby „Conquest of Paradise„. Z kolei jego muzyka do filmu „Łowcy androidów” z 1982 r. do obecnych czasów uważana jest za jedną z najlepszych w historii muzyki filmowej.

Przez całe swoje życie był niezwykle płodnym, ale jednocześnie skromnym kompozytorem i artystą. Nigdy nie gonił za sukcesem i nie przywiązywał uwagi do nagród i wyróżnień. Nie chciał być niewolnikiem sukcesu. Nazywamy był przez muzycznych krytyków milczącym geniuszem.

Vangelis często był wymieniany jako jeden z trzech wybitnych muzyków przełomu XX i XXI wieku, czyli Jean-Michel Jarre’a oraz Mike’a Oldfielda. Zawsze cenił sobie artystyczną wolność.

Komponuję w taki sam sposób jak oddycham. Czy powinienem czekać na to, aż ktoś zamówi u mnie oddech? Wtedy dawno temu bym wymarł – powiedział kiedyś kompozytor.

małpia ospa szczepionka objawy

Nowa choroba atakuje Europę Alarm sanitarny w Hiszpanii. Polska będzie kolejna?

jesteś dla mnie a ja dla ciebie komunia święta

Skandal podczas komunii św.? Nagle puszczono to z głośników. Nagranie wyciekło do sieci