w ,

HAHAHA!HAHAHA! PŁACZĘPŁACZĘ WTFWTF JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! OMGOMG

Nowa choroba atakuje Europę Alarm sanitarny w Hiszpanii. Polska będzie kolejna?

Po Hiszpanii przyszedł czas na kolejny kraj, który został zaatakowany nową chorobą. O pierwszym przypadku w Szwecji poinformowała tamtejsza agencja ds. zdrowia publicznego.

małpia ospa szczepionka objawy

Koronawirus z Chin jeszcze na dobre nie odpuścił, choć w ostatnim czasie niewiele się o nim mówi. Niestety mamy kolejne niepokojące wieści o nowej chorobie, która najpierw dotknęła Hiszpanię, a teraz pierwszy przypadek odnotowano w Szwecji.

Nowa choroba atakuje Europę. Lekarze apelują o ostrożność

Jeszcze nie pożegnaliśmy się z koronawirusem z Wuhan, a już na horyzoncie pojawiło się kolejne niebezpieczne zjawisko, o którym na szczęście wiemy coraz więcej. Kilka dni temu złe wieści napłynęły z Hiszpanii, gdzie w stolicy tego kraju (Madryt) ogłoszono alarm sanitarny. Wszystko wskazuje na to, że Europę zaatakowała bardzo rzadka zakaźna odzwierzęca choroba.

Tamtejsze władze odnotowały obecność wirusa małpiej ospy, o czym u nas pisali dziennikarze między innymi stacji RMF FM. Hiszpania odnotowała już minimum 7 potwierdzonych przypadków zakażeń, badane są próbki kolejnych 22 obywateli.

Wszystkie te osoby zostały odesłane na domową kwarantannę. Wirus nie przenosi się łatwo, ale nie oznacza to, że nie stanowi zagrożenia. Najbardziej niepokoją słowa lekarzy, którzy szeroko skomentowali objawy, z jakimi zmagają się zakażone małpią ospą osoby. Choroba w ostatnich dniach dotarła już do  Wielkiej Brytanii, USA i Kanady.

Małpia ospa. Objawy są uporczywe i nietypowe

Małpia ospa w Europie jest chorobą zupełnie nową, ale pierwszy przypadek odnotowano już w 1948 roku u małp, które trzymane były w celach naukowych w Afryce. Sporadycznie choroba pojawiała się u ludzi dopiero od lat 70. ubiegłego wieku.

Jak można się było dowiedzieć z relacji portalu RMF24.pl, pierwsze objawy zauważyć można dopiero 5 dni po zakażeniu i mogą się one utrzymywać nawet przez trzy kolejne tygodnie. Do typowych symptomów zakażenia małpią ospą należą wysoka gorączka, bóle głowy i mięśni i uczucie silnego osłabienia.

U części pacjentów odnotowano wyraźne powiększenie węzłów chłonnych i to jest ten objaw, na który należy zwrócić uwagę w szczególności. Kilka dni po zakażeniu dochodzi jednak do występowania objawów typowych dla tego wirusa, czyli do ujawnienia się zmian na skórze.

W pierwszym stadium zauważyć można na skórze ciała plamy, które następnie przemieniają się w wyczuwalne palcem gródki, a potem w ropne duże krosty. Po kilku dniach rany wysychają i pozostają po nich strupy.

Nie wiadomo jeszcze, jakie realne zagrożenie stanowi małpia ospa. Śmiertelność póki co nie była jeszcze przedmiotem badań, ponieważ za mało jest zbadanych przypadków.

Źródło: Polsat News, RMF FM, Rzeczpospolita

s-500 prometeusz

Nowa śmiercionośna broń Putina na Ukrainie. Osłabiona Rosja stawia wszystko na jedną kartę

Zmarła legenda światowej muzyki. Fani na całym świecie pogrążeni w rozpaczy