w , ,

Śmierć za granicą. Co robić? Transport zwłok i procedury, o których należy pamiętać

W momencie, gdy umiera członek rodziny, trudno jest nam myśleć o formalnościach. Przepisy prawa są w tym względzie jasne i zrozumiałe. Jak sobie z tym poradzić?

Śmierć osoby bliskiej jest bez wątpienia dla wszystkich momentem niezwykle dramatycznym. Sytuacja robi się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy do zgonu dochodzi w trakcie pobytu za granicą. Jakie są procedury postępowania i o czym należy bezwzględnie pamiętać?

Śmierć za granicą. Międzynarodowy transport zwłok. Procedury i reguły postępowania

W momencie, gdy umiera członek rodziny, trudno jest nam myśleć o formalnościach. Niestety nie uda się ich uniknąć, w szczególności, gdy do zgonu dochodzi w trakcie przebywania poza krajem (np. w trakcie wakacji). Przepisy prawa są w tym względzie jasne i zrozumiałe. Warto jednak pamiętać, że sprowadzenie szczątków zmarłego (zarówno ciała, jak i prochów) spoza Polski nie należy do czynności łatwych.

Po pierwsze należy zaznaczyć, że do uruchomienia procedury sprowadzenia zwłok spoza kraju mają prawo wszyscy bliscy zmarłej osoby. Są to na pewno małżonek, dzieci oraz wnuki i prawnuki, a także rodzice, dziadkowe, rodzeństwo czy wujowie i ciotki. Rozpoczęcie procedury sprowadzania ciała to długa droga. Swój początek ma ona w urzędzie miasta tam, gdzie osoba była zameldowana na pobyt stały.

Tu zaczynają się wszelkie formalności, których należy dopełnić. Konieczne będzie złożenie specjalnego wniosku o transport ciała do Polski. We wniosku musi znaleźć się informacja o tym, w jaki sposób ciało zostanie z powrotem sprowadzone.

Najpierw jednak trzeba uzyskać akt zgonu. Niezbędny będzie kontakt z konsulem w kraju, w którym doszło do śmierci osoby bliskiej. Następnie, na podstawie tego dokumentu, w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego sporządzony zostanie docelowy akt zgonu. Podobnie postępujemy, gdy w kraju, w którym doszło do zgonu, takiego dokumentu nie wystawiono.

Warto mieć na względzie, że transport zwłok do kraju może być niezwykle kosztowny. W internecie można przeczytać wiele opinii i komentarzy, które mówią o kwotach rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego dużo prościej jest sprowadzić doczesne szczątki w formie spopielonej.

Co ciekawe, urnę można przetransportować np. drogą lotniczą w formie bagażu podręcznego lub własnym autem czy innym publicznym środkiem transportu. Należy to oczywiście zrobić pamiętając o poszanowaniu szczątków.

W jaki sposób przewieźć ciało zmarłego do Polski? Ile to kosztuje?

Członkowie rodzin, którzy zechcą osobiście zająć się wszelkimi formalnościami, mają do tego pełne prawo. Większość osób decyduje się jednak pozostawić to firmie pogrzebowej (na przykład Anielski Orszak), która jest wyspecjalizowana w procedurze sprowadzania zwłok z zagranicy. Dodatkowo, jeśli rodzina sobie tego zażyczy, na każdym etapie tego procesu pełne wsparcie okaże specjalnie wyznaczony opiekun.

Firmy takie są zawsze do dyspozycji 24 godziny na dobę i służą szybką pomocą w każdym zakątku świata. Wystarczy jedynie upoważnienie rodziny, aby w jej imieniu zorganizować wszystkie niezbędne dokumenty i pozwolenia potrzebne do transportu zwłok do Polski.

Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa pogrzebowe mogą zdjąć z nas ten ciężar i zająć się przywiezieniem ciała oraz przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. Bliskim w tym trudnym momencie pozostanie tylko w spokoju pożegnać się ze zmarłym członkiem rodziny.

Ważne jest również to, że przewóz zwłok jest możliwy tylko i wyłącznie w przeznaczonych do tego środkach transportu i przy spełnieniu z góry ściśle określonych wymogów (w tym sanitarnych).

Dlatego jeśli zostaniemy zmuszeni do tego, by sprowadzać zwłoki osoby zmarłej z zagranicy, powinniśmy zdecydować się na usługę firmy, która zajmuje tym profesjonalnie. Koszt przewozu ciała będzie zależny od odległości, jeśli wybrany zostanie transport lądowy. Cena będzie stała za każdy przejechany kilometr.

Rejestracja zgonu polskiego obywatela poza granicami kraju jest niezbędną procedurą, aby w ogóle było można zorganizować pochówek w Polsce czy przeprowadzić w późniejszym okresie postępowanie spadkowe przed sądem. Nie należy również zapominać o tym, że procedury mogą mniej lub bardziej różnić się w poszczególnych krajach.

Warto też mieć świadomość, że rodzinie osoby zmarłej poza krajem również przysługuje zasiłek pogrzebowy z ZUS w wysokości 4 tys. zł. Świadczenie to nie pokryje jednak zwrotu kosztów poniesionych w związku z koniecznością transportu zwłok do Polski.

Hopkins nie żyje. Amerykański aktor miał poważne kłopoty zdrowotne

naddniestrze mapa

Putin szykuje inwazję na kolejny kraj. „Apetyt Moskwy rośnie. Kolejnym celem będzie…”