w , ,

Od czego psują się zęby? U dzieci i u dorosłych powody są zazwyczaj te same

Piękne zęby są ozdobą twarzy. Zdrowy uśmiech wpływa jednak nie tylko na estetykę, ale również na ogólny stan zdrowia.

od czego psują się zęby u dzieci
Fot. materiał partnera

Próchnica jest niebezpieczna i może prowadzić do utraty zębów. Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Dzięki odpowiednio dobranej paście do zębów i szczoteczce jesteśmy w stanie zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, który następnie prowadzi do rozwoju próchnicy. Co najczęściej powoduje psucie się zębów i czego lepiej unikać w trosce o zdrowie naszych zębów?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Aby odpowiednio zadbać o zęby, trzeba regularnie je szczotkować. Idealnie byłoby robić to po każdym posiłku. Jeżeli jednak to niemożliwe dobrze jest je szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie. Czas mycia zębów również ma znaczenie.

Aby pozbyć się wszystkich resztek z przestrzeni międzyzębowej, warto jest poświęcić minimum 4 minuty na każe mycie zębów. Idealnie byłoby również, gdybyśmy korzystali z nici dentystycznych, które pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych szczelin pomiędzy zębami.

Oprócz tego istotny jest wybór dobrej pasty i odpowiedniej twardości szczoteczki do zębów, która nie będzie powodowała podrażnień dziąseł.

Psucie się zębów? Powodem może być zła dieta bogata w cukry

Dieta bogata w cukry sprzyja powstawaniu nalotu na zębach. cukry proste zawarte między innymi w przetworzonej żywności, słodyczach, słodkich napojach gazowanych i owocach są niebezpieczne dla zębów z wielu względów

Tworzą środowisko przyjazne do rozwoju bakterii w jamie ustnej. Tworzą lepką warstwę na płytce nazębnej, której ciężko jest się pozbyć. Co więcej, mogą prowadzić do powstawania nalotu, który następnie przekształca się w kamień nazębny. Z tego etapu już tylko krok do próchnicy.

Cukry proste i kwasy zawarte w owocach rozmiękczają szkliwo, niszcząc warstwę ochronną zęba i narażając je tym samym na szybsze psucie się.

Popsute zęby a nieregularne wizyty u dentysty

Oprócz właściwego szczotkowania zębów po posiłkach oraz zwracaniu uwagi na składniki naszej diety równie ważne dla zdrowia naszych zębów są regularne wizyty u dentysty. Pomimo że możemy dokładać wszelkich starań w dbanie o higienę jamy ustnej, kamień i próchnica i tak mogą pojawić się na naszych zębach.

W takich sytuacjach warto jak najszybciej interweniować. Systematyczne wizyty u stomatologa mogą zapobiec powstawaniu ubytków, a gdy te już się pojawią, konieczne jest ich uzupełnienie. Odwlekanie wizyty, szczególnie gdy pojawia się ból może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych nie tylko w obrębie jamy ustnej.

Genetyka i styl życia też mają znaczenie

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zęby mogą psuć się również niezależnie od naszych działań. Jeżeli jesteśmy podatni na psucie się zębów i powstawanie próchnicy, może to wynikać z uwarunkowań genetycznych.

Wpływ na ukształtowanie zębów ma także ogólny styl życia i ilość niezbędnych w naszej diecie składników. Jeżeli np. cierpimy na niedobór wapnia, który jest budulcem tkanki kostnej, może to wynikać ze zbyt małej ilości witaminy D w organizmie, która odpowiada za jego przyswajanie.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z hippolit.pl

czy rosja wkroczy do polski

Andrzej Duda o bezpieczeństwie Polaków. Stawia sprawę jasno. „Nie ma gwarancji, że…”

baba wanga koronawirus przepowiednie wizje jackowski

Baba Wanga i koronawirus. Niezwykłe przepowiednie bułgarskiej mistyczki