w , ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Ekonomiści ujawnili, ile za kilka dni może kosztować litr paliwa. Kierowcy będą zdruzgotani

Polscy kierowcy muszą przygotować się na kosmiczne wydatki. Ceny paliw będą rosły. W kwietniu zobaczymy nawet 8 zł za litr. Niewykluczone, że nawet 10 zł.

ropa notowania ceny paliw 10 zł za litr

Tarcza inflacyjna obowiązuje, a VAT na paliwa wynosi 8%. Nic to jednak już nie daje, bo ceny paliw są wyższe jak przed obniżką. Ekonomiści ujawnili, że benzyna będzie bardzo droga. Wszystkiemu winna jest sytuacja na Ukrainie i niepewność.

Ropa. Notowania ostro w górę. Benzyna za moment po 10 zł?

Litr paliwa może kosztować już niebawem nawet 10 zł. To, co dzieje się na Ukrainie, winduje ceny nie tylko ropy, ale i gazu. Jedno jest pewne – czeka nas trudny czas liczony w miesiącach, a może i latach. Musimy wszyscy złapać się mocno za portfele.

Sytuacja na stacjach paliw w Polsce wygląda fatalnie. Nic nie dała tarcza antyinflacyjna, która miała obniżyć ceny paliw. Wówczas nikt jednak nie spodziewał się, że wybuchnie wojna. Sankcje nałożone na Rosję za inwazję spowodowały wzrost niepewności. Gospodarka na tym mocno ucierpi.

Ile zatem zapłacimy za litr paliwa w kolejnych dniach? Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń, a kierowcom leczą łzy z oczu. Okazuje się bowiem, że cena może przebić nawet 10 zł i to mimo tarczy antyinflacyjnej.

O ile tydzień temu mieliśmy problem z tankowaniem, teraz kłopotem jest cena. Przed dystrybutorami stały sznury samochodów. Dziś po tym obrazku nie ma już śladu, tak samo po naszych pieniądzach w kieszeni. Warto wspomnieć, że zaledwie w kilka dni paliwo zdrożało o złotówkę!

Ceny paliw. Za kilka lub kilkanaście dni cena benzyny sięgnie 8 zł za litr

Międzynarodowy benchmark dla cen ropy Brent przekroczył 139 dol. za baryłkę. W zaledwie 3 dni cena podskoczyła o 20 proc. Jak twierdzi na łamach „Faktu” dr Jakub Bogucki, ekspert rynku paliwowego e-Petrol,  już niebawem tankując auto zobaczymy na monitorach ceny z kosmosu.

Coraz głośniej mówi się też o embargu na surowce energetyczne z Rosji. Z tego powodu trzeba będzie myśleć o dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, a to będzie kosztować. Spodziewamy się więc, że w najbliższych tygodniach cena benzyny może przekroczyć nawet 7 zł – czytamy w „Fakcie„.

ceny paliw w polsce tabela
Fot. autocentrum.pl

Jeszcze kilka dni temu benzyna 95 kosztowała nie więcej niż 5,4 zł, w porywach do 5,6 zł. Dziś na niektórych stacjach musimy już zapłacić nawet 6,7 zł. A to nie koniec podwyżek. Ekonomiści wieszą prawdziwą czystkę portfeli kierowców.

Na horyzoncie już widać litr paliwa po 8 zł. Na przebicie tej bariery potrzeba zaledwie kilku dni. Jedyną nadzieją na niższe ceny benzyny jest zawarcie przez USA i UE porozumienia z Iranem. Na efekty tego dealu trzeba będzie jednak poczekać nawet kilka miesięcy.

Nie zdziwmy się, że jadąc do pracy będziemy widzieli niższą cenę, niż przy powrocie z niej do domu. Wahania cen paliw będą bardzo duże. Szykuje się prawdziwy cenowy rollercoaster.

Źródło: WP, Business Insider, Fakt

dlaczego cukier drożeje brak cukru

Ogromna panika w sklepach! Cena cukru w ciągu doby skoczyła z 4,99 zł na 7,99 zł

morawiecki podwyżki pensji polityków pensje polityków 1 sierpnia

Rząd planuje nowe wysokie podatki. Krajowy Plan Odbudowy obniży nam pensje