w , ,

Jak witamina D wpływa na nasz organizm? Te osoby powinny jej unikać. Przedawkowanie źle się skończy

Witamina D to jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ta witamina jest niezbędna dla naszego funkcjonowania – jej niedobór może poważnie nam zaszkodzić.

witamina d dla noworodka ciąża
Fot. materiały partnera

Trzeba uważać z suplementowaniem Witaminy D, gdyż jej nadmiar, tak samo jak niedobór, wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. W tym artykule przedstawimy, jak ta bardzo ważna witamina wpływa na nasz organizm.

Za co jest odpowiedzialna witamina D?

Witamina D jest odpowiedzialna za wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Pełni rolę pobudzającą przy wchłanianiu wapnia i fosforu. Ta witamina odpowiada za nasze mocne kości i zęby. Tym samym ma wpływ na kształtowanie się dziecięcych kości

Witamina D może zapobiegać chorobom serca, nadciśnieniu, cukrzycy, alergii, a także anemii – działa więc zapobiegawczo na bardzo wiele czynników chorobotwórczych. Jest też odpowiedzialna za nasz nastrój – z racji jej niedoboru możemy nawet popadać w stany depresyjne. Regularne przyjmowanie witaminy D w odpowiednich ilościach chroni nas również przed ryzykiem rozwoju nowotworów.

Witamina D jest szczególnie ważna dla dzieci, gdyż te intensywnie rosną i ich układ kostny w szybkim tempie się rozwija. Pojawiają się liczne badania, mówiące, że witamina D przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego – co u dzieci jest szczególnie istotne.

Przedawkowanie witaminy D

Oznaki przedawkowania witaminy D to m.in. osłabienie, złe samopoczucie, brak apetytu, nudności, wymioty.

Do przedawkowania witaminy D dojść może jedynie z racji jej nadmiernego suplementowania. Skutkiem takiego przedawkowania jest zatrucie organizmu. Może dojść do zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz pracy serca, dlatego trzeba szczególnie uważać na to, jaką dawkę tej witaminy przyjmujemy.

Nie zawsze głośno się o tym mówi, ale to trzeba wiedzieć. W suplementowaniu witaminy D powinny być szczególnie ostrożne kobiety w ciąży. Przedawkowanie tej witaminy może prowadzić nawet do deformacji płodu.

Nie należy unikać suplementowania witaminy D, jednakże z pewnością trzeba być przy tym ostrożnym. Dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę u osób dorosłych to 4000 IU. Czterokrotne przekroczenie zalecanej dawki może skończyć się naprawdę złymi konsekwencjami.

Niedobór witaminy D

Oznaki niedoboru omawianej witaminy to m.in. szybkie przemęczanie się, biegunka, bezsenność, spadek odporności, nadwaga. Skutkami niedoboru witaminy D mogą być problemy z układem kostnym, wypadanie zębów czy nawet choroby autoimmunologiczne.

Ważne zatem, by uzupełniać niedobory tej witaminy w naszym organizmie. Można oczywiście pójść najprostszą drogą i wybrać suplementację. Można też nieco się natrudzić i znaleźć naturalne źródła witaminy D, takie jak:

  • kąpiel słoneczna
  • jajka
  • produkty mleczne
  • ryby morskie
  • oleje roślinne.

Warto zatem dbać o to, by dostarczać sobie prawidłową ilość witaminy D – dzięki temu będziemy mieli dużo większe szanse na długie cieszenie się zdrowiem. O spożywaniu w jakiejś formie witaminy D trzeba pamiętać zwłaszcza w porach, w których trudno o słońce – czyli jesienią i zimą. Wtedy niedobory witaminy D zdarzają się najczęściej.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z niedoskonala-mama.pl

zolgensma refundowany

Najdroższy lek świata będzie w pełni refundowany. Dostawać go będą niemowlęta

choroba putina

„Stan zdrowia Putina gwałtownie się pogarsza”. Czarne chmury nad prezydentem Rosji