w ,

Burger Drwala. Od kiedy? Wielki powrót kanapki. Cena jest wielkim zaskoczeniem

Polacy dostali to, czego pragnęli. Burger Drwala powrócił do oferty popularnej sieci fast food. Dlaczego burgera można zjeść tylko jesienią i ile kosztuje?

burger drwala cena

Inflacja nie oszczędziła sieci restauracji fast food McDonald’s. Dziś debiutuje tam sezonowy Burger Drwala, po którego niemal co roku ustawiają się długie kolejki. W tym roku jednak amatorów kanapki czeka zaskoczenie. Ceny są o kilkadziesiąt procent wyższe niż 12 miesięcy temu.

Burger Drwala. Cena jest zaskoczeniem z powodu inflacji

Kanapka Drwala po raz pierwszy pojawiła się w polskich restauracjach McDonald’s w 2011 r. i od tamtej pory bije rekordy popularności. Ludzie wyczekują jesieni i zimy, by znów cieszyć się tym wyjątkowym daniem. Wprowadzenie popularnego „Drwala” do oferty to znak, że menu w restauracji przechodzi w tryb zimowy.

Fani tej sieci fast food wyczekiwali tego dnia od dawna. Okazuje się, że właśnie we wszystkich restauracjach ponownie pojawił się w menu Burger Drwala. Ten sezonowy produkt jest jedną z najbardziej lubianych pozycji w całym asortymencie sieci. W tym roku premiera burgera wiąże się jednak z pewną przykrością. Chodzi o cenę.

Burger Drwala klasyczny kosztować będzie w 2022 roku aż 24,90 zł. Rok temu było to 17,40 zł. Za podwójną wersję zapłacimy 29,90 zł, niemal 10 zł więcej niż rok temu. Burger Drwala z kurczakiem wyniesie nas 24,90 zł (niecałe 10 zł więcej), a opcja z żurawiną 26,40 zł, czyli około 9 zł więcej rok do roku.

Kanapka Drwala. Kiedy? Tylko jesienią i zimą. Wiemy dlaczego

Jak wykazała analiza cen i porównanie ich do ubiegłego roku, popularny „Drwal” podrożał średnio o nieco ponad 40 proc. Najdroższa wersja to burger w zestawie powiększonym za cenę niemal 40 zł.

Burger Drwala to wyjątkowa kanapka w ofercie MdDonalds’s. Pojawia się w menu tylko jesienią i zimą i są ku temu mocne powody. Kotlet wołowy, plaster panierowanego sera i chrupiący bekon to bardzo kaloryczne składniki. Są ku temu też inne powody.

To solidna porcja kalorii więc listopad jest idealnym momentem na jej wprowadzenie – dodaje. Pieńkowski zdradził również, że kilka lat temu wprowadzoną ją w menu w okresie letnim, ale nie cieszyła się zainteresowaniem – powiedział były McDonald’s Polska Adam Pieńkowski cytowany przez Business Insider.

Nie żyje znany polski duchowny. Miał 69 lat. Bronił życia dzieci nienarodzonych

bartosz fiałek lekarz covid koronawirus szczepienia czwarta fala

Polski lekarz ostrzega wszystkich Polaków. „Nie mam zamiaru milczeć”