w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! KOCHAM TO!KOCHAM TO! PŁACZĘPŁACZĘ OMGOMG WTFWTF

Cywile będą wzywani do wojska. Te zawody pójdą w kamasze jako pierwsze

Pobór do wojska został dawno temu zniesiony. Obecnie obowiązująca ustawa o obronie ojczyzny wprowadza jednak tylnymi drzwiami inne możliwości powołania kogoś do wojska.

rezerwiści ćwiczenia rezerwy 2020 2021 wezwania do wojska obowiązkowe ćwiczenia koronwirus terminy WKU jakie roczniki

Choć rząd twierdził od początku, że ustawa o obronie ojczyzny zakłada dobrowolną służbę, to w rzeczywistości okazało się to fikcją. Każdy może trafić do wojska, w tym cywile, którzy nigdy z wojskiem nie mieli styczności poza wizytą na komisji wojskowej.

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Pobór do wojska dobrowolny tylko w teorii, czyli rezerwa pasywna w praktyce

W 2023 roku wojsko wezwie na szkolenia wojskowe w całej Polsce niemal ćwierć miliona osób. Korespondencja z Wojskowego Centrum Rekrutacji już od grudnia rozsyłana jest do pierwszych najczęściej niezbyt zainteresowanych osób. Wiadomo już, kim wojsko zainteresowane jest najbardziej. Chodzi o konkretne zawody.

Chodzi przede wszystkim o osoby, które zostały zgodnie z nowymi przepisami przypisane do pasywnej rezerwy. Są to osoby, które jakieś szkolenie wojskowe wcześniej mieli, ale dla większości z tej grupy wojsko kojarzy się głównie z wizytą na komisji wojskowej w celu nadania kategorii.

Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia Rady Ministrów właśnie te osoby mogą spodziewać się wezwania na miesięczne szkolenie. Kto musi się obawiać przede wszystkim? To w pierwszej kolejności przydatne z punktu widzenia wojska osoby, które wykonują konkretne zawody.

Obowiązkowa służba wojskowa. Rezerwista – kto to? Te osoby dostaną listy jako pierwsze?

Prowadzicie działalność gospodarczą, macie podpisane umowy z kontrahentami, w końcu też macie rodziny, dzieci i kredyty? Dla wojska nie ma to znaczenia. Jeśli jesteście lekarzem, kucharzem, kierowcą ciężarówek czy weterynarzem i informatykiem, będziecie w kręgu zainteresowania wojska.

Na podstawie tzw. wykazu uprawnień i kwalifikacji szczególnie przydatnych w wojsku, można wymienić głównie następujące zawody:

  • kierowcy kat. C, C+E oraz D, operatorzy sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych, operatorzy maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych
  • nurkowie i płetwonurkowie, skoczkowie spadochronowi, tłumacze, elektrotechnicy, informatycy.
  • kucharze, spawacze, lekarze, sanitariusze i ratownicy medyczni.

Wezwanie do stawienia się na rozmowę mogą dostać również te osoby, które do tej pory z armią nie miały do czynienia. Jednak najwięcej wezwań trafi do rąk osób, które jakieś doświadczenie wojskowe już mają. Ludzie są zdziwieni, bo była mowa o dobrowolnej służbie. Jak widać słowo „dobrowolny” politycy rozumieją inaczej.

ćwiczenia rezerwy 2023 rezerwa pasywna
Fot. Informacja o projekcie rozporządzenia na 2022 rok

List z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Przydział mobilizacyjny. Co teraz?

Podsumowując – każdy dorosły mężczyzna, który ma za sobą tylko kwalifikację wojskową i nadaną kategorię, jest obecnie w strukturach rezerwy pasywnej. To miliony osób, którym wojsko teraz może zniszczyć nie tylko kariery zawodowe, ale też biznesy. Trudno bowiem wyobrazić sobie prowadzenie działalności będąc w koszarach np. 90 dni. O takich osobach ustawodawca nie pomyślał.

Wiele osób już teraz szuka informacji o tym, jak zmienić kategorię wojskową. To będzie raczej trudne, jeśli w ostatnich latach nie zmienił się na niekorzyść i drastycznie nasz stan zdrowia. Niewiele jest możliwości uniknięcia wezwania na ćwiczenia.

Nie ma też co panikować, jeśli taki list dostaniemy. To oznacza tylko jedno – spotkanie w celu aktualizacji danych i wezwanie na rozmowę. Wojsko nic o nas nie wie, ponieważ nigdy w nim nie byliśmy. Jednak osób, które mają być powołane wśród cywilów, ma być tylko nie więcej niż 200. Tak wynika z rozporządzenia.

Spotkanie ma na celu sprawdzenie, czy dana osoba spełnia warunki. Dopiero w drugim etapie możemy dostać powołanie na ćwiczenia wojskowe, ale od tej decyzji mamy możliwość odwołania się i podania przyczyn i okoliczności, jeśli twierdzimy, że nie nadajemy się do wojska.

Burza w szklance wody? Wojsko twierdzi, że mamy do czynienia z szumem medialnym

Zarówno w 2022, jak i 2023 roku w projekcie było zapisane, że można powołać nie więcej niż 200 000 żołnierzy rezerwy na ćwiczenia wojskowe. Natomiast pojawia się tam liczba 200. To osoby z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska służbowe w strukturach wojennych, na których są wymagane wyższe niż posiadają obecnie kwalifikacje wojskowe, a także osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy oraz 700 wg stanu średniorocznego dla Legii Akademickiej.

putin zaatakuje polskę

Ukraina. Nastąpił niebezpieczny zwrot akcji. Amerykański wojskowy ostrzega Ukraińców

Zmarł znany polski dziennikarz. Pracował dla „Gazety Wyborczej”. Miał 42 lata