w

Martwe ptaki na ulicach polskich miast? Okazuje się, że wszyscy daliśmy się wkręcić

W internecie pojawiła się fotografia wykonana rzekomo przez polskiego obywatela. Widać na nim rzekomo martwe ptaki leżące na chodniku.

pijane jemiołuszki
Fot. Randen Pederson (CC BY-SA 2.0); Twitter

Na Twitterze pojawiło się zdjęcie martwych ptaków leżących na ulicy polskiego miasta. Szybko zdobyło ono wielką popularność pojawiając się na wielu portalach informacyjnych i serwisach takich jak Wykop.pl. Prawda jest jednak całkiem inna.

Martwe ptaki na chodnikach? Nic bardziej mylnego

Zdjęcie w pierwszym momencie wygląda szokująco, ale prawda, która za nim stoi, jest całkowicie odmienna, niż próbuje się nam to przekazać. Użytkownik portalu społecznościowego Twitter wrzucił posta ze zdjęciem, w które wiele osób natychmiast uwierzyło.

Na zdjęciu rzekom,o widzimy pijane jemiołuszki. Ptaki te – według opisu autora – mają w zwyczaju zjadać sfermentowane jagody jarzębiny, co powoduje, że w dość szybkim tempie upijają się. Nie jest to jednak do końca prawda. Autor w dodatku zachęcał, aby pomóc ptakom i by zabrać je w ciepłe miejsce i pozostawić do wytrzeźwienia. W innym wypadku zabiją je rowery i hulajnogi.

W kolejnych dniach zdjęcie zyskiwało na popularności do tego stopnia, że artykuły na ten temat pojawiły się w dużych serwisach, w tym m.in. Wyborcza.pl, Interia.pl i Dziennikzachodni.pl. Eksperci i znawcy ptaków nie pozostawili na tym suchej nitki. Wszyscy daliśmy się oszukać.

Pijane jemiołuszki. Należy im pomóc

Zdaniem ekspertów udostępniana masowo (ponad 16 tys. razy na samym Twitterze) fotografia nie przedstawia wcale pijanych jemiołuszek. Ich zdaniem ptaki nie żyją, a cała historia jest tylko dorobiona,a cała akcja nosi cechy internetowego trollingu. Zdjęcie było tak popularne, że głos w tej sprawie zabrali eksperci Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Ptaki z wiralowego zdjęcia to najprawdopodobniej ofiary uderzenia w przeszkodę – leżą blisko siebie, co jest typowe, gdy lecące stado uderza np. w szybę. Mogło – ale nie musiało! – się do tego dołożyć lekkie alkoholowe oszołomienie, ale również wybuch fajerwerku, petardy, lub jakiekolwiek inne spłoszenie – stwierdzili ornitolodzy.

Okazuje się, że ptaki, które rzekomo miały upić się sfermentowaną jarzębiną, w rzeczywistości świetnie radzą sobie z trawieniem alkoholu zawartego w tego typu pokarmie. Nie ma możliwości, aby ptaki upiły się tym alkoholem do tego stopnia, czyli do nieprzytomności. Prawdopodobną przyczyną zgonu zwierząt było uderzenie w szybę.

Fotografia, która stała się hitem sieci, pochodzi w rzeczywistości z Czernichowa i została wykonana 8 stycznia 2023 roku obok szklanego autobusowego przystanku. W sumie autor zdjęcia znalazł 15 leżących na chodniku jemiołuszek.

Materiał na ten temat pojawił się na ukraińskiej stronie w publikacji autorstwa Khrystyny Lytvynenko. Można go zobaczyć poniżej.

emerytury groszowe zus

ZUS ma już dość. Wstrzyma wypłaty niektórym emerytom. Ujawniono nowe plany

chłopiec przytula bezpańskie psy nagranie

Chłopiec przytula bezpańskie psy wracając ze szkoły. Wszystko zostało nagrane. Ten film wyciska łzy