w ,

WTFWTF

W tych polskich miastach staną małe reaktory jądrowe. Ujawniono mapę inwestycji

W ciągu kilku kolejnych lat w Polsce mają zostać zbudowane małe elektrownie atomowe. Dziś ujawniono, w jakich miastach staną, ale ostateczna decyzja zapadnie po konsultacjach z mieszkańcami.

reaktor jadrowy smr w polsce jak działa

Kontrolowana przez Orlen spółka Orlen Synthos Green Energy ujawniła więcej szczegółów na temat planu budowy w Polsce kilku lub kilkunastu małych reaktorów jądrowych. Dziś pokazano mapę z zaznaczonymi miastami, w których mają zostać docelowo zbudowane.

Małe reaktory jądrowe w Polsce. Wytypowano kilka lokalizacji

17 kwietnia ogłoszono szczegóły na temat wielkiej inwestycji, która przed nami. Chodzi o małe reaktory jądrowe, które mają stanąć w kilku lokalizacjach na terenie Polski. Poznaliśmy listę miast, które wstępnie wytypowano. Jak twierdzi premier Morawiecki, za kilka lat takich reaktorów może być w naszym kraju ponad 20.

Wstępne lokalizacje tak zwanych SMR. Reaktor stanąć ma między innymi w takich miastach ja: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa.

Andrzej Domański, ekonomista Instytutu Obywatelskiego i zwolennik bezpiecznej i niskoemisyjnej energetyki jądrowej, przyznaje, że największym problemem jest sposób, w jaki zakomunikowano obywatelom lokalizację inwestycji. – Sposób prezentacji lokalizacji pod SMR-y urąga wszelkim standardom. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym z mediów. Protesty gwarantowane – napisał na Twitterze ekspert.

Reaktor SMR. Jak działa? Dwa lata obserwacji i czas na konsultacje społeczne

Szacunkowy koszt budowy jednego takiego reaktora jądrowego SMR to mniej więcej 1,5 miliarda dolarów. Kolejne jednak mają być nieco tańsze, na co mocno liczy inwestor. Inwestycja ma pozwolić na redukcję emisji CO2 do atmosfery i dużo szybciej, niż w przypadku budowy dużej elektrowni jądrowej, zapewnić tanią i czystą energię.

Jak podał premier Mateusz Morawiecki, uruchomienie tylko jednego reaktora SMR może przyczynić się do wygenerowania oszczędności na zakupach praw do emisji CO2 na poziomie od 100 do 200 mln euro. Podobne reaktory są budowane już w Stanach Zjednoczonych, a na całym świecie trwa budowa około 70 takich kompleksów.

Na pewno należy spodziewać się, że lokalna społeczność może protestować przeciwko budowie reaktorów w ich miastach. Inwestor daje sobie jednak czas na przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych.

SMR, czyli małe modułowe reaktory jądrowe, to alternatywa dla wielkich elektrowni jądrowych, których budowa jest bardzo czasochłonna i kosztowna. Modułowe reaktory mają jedną podstawą zaletę – są korzystne dla środowiska i należą do technologii, która jest tania w eksploatacji.

polski ład nowa nadzieja program pis kaczynski morawiecki jednoosobowa działalność gospodarcza samozatrudnienie składka zdrowotna

Ekonomista ostro i bez owijania w bawełnę o Polskim Ładzie. „Kompromitacja”

migotanie przedsionków skutki objawy ekg arytmia serca tętno leki udar

To jedna z najczęstszych chorób kardiologicznych. 1,2 mln Polaków nawet nie wie, że ją ma