w

„Piła Hitlera” pojawiła się na ukraińskim froncie. Legendarna broń zmasakruje Rosjan?

Obie strony konfliktu dwoją się i troją w szukaniu sposobu na osiągnięcie zwycięstwa. Ukraina powróciła do starej broni zwanej „piłą Hitlera”. Co to jest?

mg3 karabin cena
Fot. Twitter / @L_ThinkTank

Na ukraińskim froncie pojawiła się cała paleta nowoczesnej broni, ale nie oznacza to, że stare nie jest równie skuteczne. Ukraińcy sięgnęli właśnie po niemiecki uniwersalny karabin maszynowy produkowany przez firmę Rheinmetall AG z Ratingen.

Nazywają go „piłą Hitlera”. Oto niemiecki karabin MG3

Karabiny, które trafiły na Ukrainę, zostały poddane niewielkim modyfikacjom. Pierwszych wersji tej broni używano z powodzeniem w czasie II wojny światowej. Karabin ten zyskał wśród wojskowych miano legendarnego. Co jest powodem jego skuteczności i czemu po kilkudziesięciu latach powraca się do starych rozwiązań?

Co prawda karabin Rheinmetall MG3 powstał w latach 60. ubiegłego wieku, to jest to broń tak skuteczna, że do dziś wykorzystuje ją wiele krajów należących do NATO, w tym z przyczyn oczywistych oczywiście Niemcy. Posiadają ją jednak w magazynach również Szwedzi, Grecy czy żołnierze krajów bałtyckich.

Choć obecnie karabiny te są zastępowane powoli przez nowsze konstrukcje, mimo wszystko żołnierze ze łzą w oku wspominają legendę i często po nią sięgają. Właśnie się okazało, że część MG3 trafiła na Ukrainę. Karabin zwany „piłą Hitlera” (lub „piłą tarczową Hitlera„) po niemal wieku wróci na front.

MG3. Karabin straszył Aliantów, teraz wystraszy Rosjan

MG3 to broń, która niegdyś budziła lęk i strach wśród Aliantów i bez wątpienia stanowiła przewagę wojsk Hitlera. Choć aktualnie wykorzystywana jeszcze konstrukcja ma swój początek w latach 60., to w rzeczywistości korzenie tej broni sięgają nawet okresu przed II wojną światową.

Choć broń ta była jak na tamte lata prawdziwą rewolucją i odkryciem, istniał szereg problemów wynikających z trudności w jej masowym produkowaniu. Stworzenie jednego karabinu trwało nawet 150 godzin, dlatego dość szybko zaczęto szukać alternatywnych sposobów.

Ostatecznie zadania podjęło się konsorcjum firm Rheinmetall, Stübgen i Grossfuss tworząc MG42. Broń, którą stworzyli projektanci, do tej pory nie ma sobie równych i zbiera najlepsze oceny. Wytworzenie jednej sztuki po zmianach w koncepcji pozwoliło trwało o połowę krócej.

Z biegiem lat i w miarę pojawiania się w geopolityce nowych wyzwań, legendarna broń z czasów II wojny światowej po modernizacjach stała się dla wroga jeszcze większym problemem. Teraz na froncie Ukraińskim będzie miała koleją rolę do spełnienia.

Źródło: WP Tech, Twitter, Gazeta.pl Next

nasz nowy dom kto finansuje

„Nasz nowy dom”. Wiemy, kto płaci za remonty mieszkań! To było do przewidzenia

putin zamach na putina suworow

Oficer GRU ujawnia, kiedy zabiją Putina. Zapowiada zamach na prezydenta Rosji. „Nie dożyje do…”