w ,

To się tak prędko nie skończy. Ekspert ostrzega: „Już teraz warto się przygotować”

Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale też dla samorządów. Jedni i drudzy mają jednak do dyspozycji szeroki wachlarz działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość.

kryzys energetyczny przyczyny
Fot. Newseria

Polska Zielona Sieć przez cały sezon grzewczy prowadziła kampanię „Ciepła zima”, w której pokazywała różne sposoby na obniżenie rachunków za energię. Jego częścią był m.in. specjalnie opracowany przewodnik online z listą programów i źródeł dotacji wspierających efektywność energetyczną.

Kryzys energetyczny na tej zimie się nie skończy

Polacy starają się zmniejszyć rachunki za energię, do czego główną motywacją jest oczywiście znaczący wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej w ostatnich kilkunastu miesiącach. Dodatkowym elementem motywującym jest to, że ciągle mamy bardzo wysoką inflację, więc te zwyżki cen dotyczą nie tylko energii, ale i wszystkich produktów i usług. Tak więc pieniądze zaoszczędzone na rachunkach za energię Polacy mogą przeznaczyć na inne wydatki – mówi Mateusz Kowalik, kierownik projektu Sprawiedliwa Transformacja, Polska Zielona Sieć.

W przeprowadzonym we wrześniu ub.r. badaniu Biostatu zamiar oszczędzania energii zadeklarowało aż 87 proc. Polaków. Natomiast 40,3 proc. gospodarstw domowych wskazało, że jej koszty są dużym obciążeniem ich domowego budżetu.

Podobny odsetek (40,7 proc.) wskazał, że – aby opłacić rachunki za energię – musi znacząco ograniczać inne wydatki. Tylko niecałe 7 proc. gospodarstw domowych zadeklarowało, że z powodu rosnących kosztów energii w ogóle nie musi zmieniać swoich przyzwyczajeń.

– Jednym ze sposobów, który pozwala na ograniczenie zużycia prądu, są przemyślane zakupy, kiedy już zdecydujemy się na wymianę sprzętów, zwłaszcza tych najbardziej energochłonnych, takich jak lodówka, pralka czy zmywarka. Podczas wymiany tych sprzętów warto kupić takie, które charakteryzują się jak najniższym zużyciem energii – mówi Mateusz Kowalik.

Sposoby na oszczędzanie energii w dobie kryzysu

Długofalowym sposobem obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie może być też kompleksowa termomodernizacja domu – zwłaszcza że według ekspertów kryzys energetyczny nie zakończy się tej zimy i z problemami trzeba się też liczyć w kolejnym sezonie grzewczym.

Żeby się do niego przygotować, warto już teraz rozważyć taką inwestycję, korzystając z dotacji, które można pozyskać w ramach całego wachlarza rządowych programów. Na początku stycznia br. ruszyło przyjmowanie wniosków do nowej, zaktualizowanej wersji programu Czyste Powietrze. Jedną z ważniejszych zmian jest podniesienie progów dochodowych dla ubiegających się o dotację.

Ekspert zwraca również uwagę na podwyższone kwoty dofinansowania w cieszącym się dużą popularnością programie dofinansowania prosumenckich mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd.

A może pompa ciepła lub fotowoltaika?

W kwietniu br. ma wystartować jego kolejna, piąta edycja, rozszerzona o dopłaty do instalacji pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych służących podgrzaniu wody użytkowej. Beneficjenci będą mogli pozyskać w niej na takie działania łącznie nawet do 58 tys. zł.

Polska Zielona Sieć wskazuje, że na poziomie gmin i samorządów sposobem na obniżenie cen energii dla mieszkańców są też spółdzielnie energetyczne, czyli specjalne podmioty zdefiniowane w ustawie o OZE, które tworzą dla swoich członków lokalny rynek energii oparty na zbiorowej działalności prokonsumenckiej i lokalnych zasobach.

W Polsce działa jak na razie tylko kilka spółdzielni energetycznych, ale zainteresowanie tworzeniem takich podmiotów ze strony samorządów jest coraz większe. Zwłaszcza że spółdzielnie energetyczne mogą skorzystać m.in. z dofinansowania ze środków unijnych sięgającego nawet kilkuset tysięcy złotych.

rosja białoruś integracja

Niecne plany Putina względem Białorusi. Do 2030 roku ma być po wszystkim

iwona wieczorek tiktok

„Nie poznajesz mnie? Jestem Iwona Wieczorek”. Zaskakujące nagranie na TikToku