w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Polacy znów dostaną po kieszeni. Dla 1,2 mln podatników Polski Ład jest bezlitosny

Jak przewidywali eksperci, tak też się stanie. Ostrzegali już rok temu, że Polski Ład to pozorna korzyść. Przekonuje się właśnie o tym grupa aż 1,2 mln Polaków.

fiskus kas krajowa administracja skarbowa zajęcie ruchomości i mienia polski ład fiskus

Ministerstwo Finansów musiało w końcu to przyznać. Polski Ład dla 1,2 mln podatników okaże się pułapką. Eksperci przekonywali przed wprowadzeniem reformy, że jej podatkowa część odbije się wszystkim czkawką. Polacy dali się jednak nabrać na pozorne zyski.

Polski Ład uderzy w podatników. 1,2 mln osób dopłaci podatek

Rozliczenie roczne podatku PIT dla ponad miliona obywateli naszego kraju okaże się zmorą. Okazało się, że eksperci mieli rację ostrzegając już rok temu, że Polski Ład nie niesie dla większości żadnych korzyści, choć rząd obiecał coś innego.

Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów skierowanej do PAP, grupa nawet 1,2 mln podatników będzie zmuszona dopłacić podatek PIT za 2022 rok

Warto przypomnieć, że mechanizm rolowania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych został ostatecznie zniesiony po wpadce z Polskim Ładem. Gdyby nie to, dopłatę musiałoby uiścić nawet 2,6 mln osób. Zmiana weszła w życie od lipca 2022 roku.

Emeryci też stracili na Polskim Ładzie. O tym rzad nie mówił

O tym, że Polski Ład nie jest korzystną reformą (tak reklamował ją rząd w ulotkach i spotach reklamowych), eksperci i ekonomiści informowali na długo przed przyjęciem ustawy. Mocno po kieszeni – wbrew zapowiedziom – dostali chociażby emeryci.

Jednym z punktów programu było na przykład wprowadzenie zerowej stawki podatku dla emerytów do kwoty 2,5 tys. zł. Również to okazało się nieprawdą, bo w miejsce podatku PIT wprowadzono wysoką składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. Ostatecznie w grupie osób, które nie miały płacić podatku, a mimo to go płacą, znalazło się aż 2/3 emerytów i rencistów, czyli ponad 8 mln osób.

Rząd na ulotkach pisał w zeszłym roku, wprowadzając Polski Ład, że emerytura do 2500 zł jest wolna od podatku. Nie jest wolna – przyznał ze smutkiem dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Nie dość więc, że seniorów oszukano, to w dodatku płacą oni obecnie jedną z najwyższych danin za służbę zdrowia w całej Unii Europejskiej.

dzień zwycięstwa rosja

Putin boi się zamachu? Kolejne miasta w Rosji odwołują obchody Dnia Zwycięstwa

morawiecki inflacja

Z ust Morawieckiego padła duża obietnica. Zacznie się w kwietniu i potrwa do wyborów