w

Putin boi się zamachu? Kolejne miasta w Rosji odwołują obchody Dnia Zwycięstwa

– W związku z napiętym terminarzem, Putin weźmie udział w obchodach 9 maja poprzez połączenie wideo – poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

dzień zwycięstwa rosja
Fot. YouTube / Michael Rossi Poli Sci

To póki co informacja nieoficjalna, ale rzecznik Kremla miał powiedzieć, że w związku z mocno napiętym terminarzem prezydenta Rosji, ma go nie być fizycznie na obchodach 9 maja na Placu Czerwonym. Prawdopodobnie ma to jednak związek z możliwym zamachem na jego życie ze strony Ukraińców.

Putin boi się ukraińskich dronów. Nie wiadomo, czy pojawi się 9 maja na paradzie

Jeszcze kilka dni temu potwierdzono, że wojskowa defilada 9 maja w Moskwie odbędzie się zgodnie z planem. W czasie uroczystości miał tradycyjnie przemówić Władimir Putin. Teraz okazuje się, że może się nie pojawić, a jeśli nawet przemówi na Placu Czerwonym, to będzie nieobecny podczas przyjęcia na Kremlu.

Nieoficjalnie mówi się, że to z powodu strachu o własne życie po ostatnich atakach dronów w różnych częściach Moskwy. Jeden z nich kilka dni temu wybuchł przy kopule Kremla. Oficjalnie powodem ma być napięty harmonogram dyktatora. Nadal nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia tych doniesień.

W wielu miastach w Rosji odwołano obchody

W Rosji mimo wszystko narasta atmosfera paniki po ostatnich udanych atakach ukraińskich dronów. Te miały dolecieć nawet do przedmieść Moskwy. Rosjanie mają obawy o skuteczność obrony przeciwlotniczej, która rozstawiana jest w każdym możliwym miejscu wokół miasta i w jego centrum (w tym na dachach).

Mimo to w wielu miastach w Rosji odwołano obchody Dnia Zwycięstwa, czego powodem ma być fatalny stan armii rosyjskiej po ponad roku wojny na Ukrainie. Parady wojskowe 9 maja to jedne z najważniejszych wydarzeń w Rosji i wiele osób nie może pogodzić się z tym, że nie wszędzie ten dzień będzie celebrowany.

Pieskow powiedział, że Putin nie zorganizuje tradycyjnego przyjęcia dla gości na Kremlu. Nic o paradzie – napisał na Twitterze dziennikarz defence24.pl Bartłomiej Wypartowicz. Informacja ta została podana przez rosyjską agencję RIA, co może sugerować, że Władimir Putin jednak pojawi się fizycznie 9 maja na Placu Czerwonym.

Gdyby Putina rzeczywiście zabrakło 9 maja podczas parady, jedyną osobą w randze prezydenta kraju byłby na Placu Czerwonym tylko prezydent Kirgistanu.

Parady wojskowe nie odbędą się w tym roku między innymi w Kałudze, Riazaniu, Orle, Saratowie, Gusiewie, Lipiecku, Jelcu i Tiumeniu, a także w Pskowie i Wielkich Łukach, Krasnodarze, Soczi, Niżniewartowsku, Surgucie i Chanty-Mansyjsku. Wojsko nie przemaszeruje również na Krymie.

midjourney 5.1 discord

Sztuczna inteligencja zabierze modelkom pracę. Grafiki zapierają dech w piersiach, ale i niepokoją

fiskus kas krajowa administracja skarbowa zajęcie ruchomości i mienia polski ład fiskus

Polacy znów dostaną po kieszeni. Dla 1,2 mln podatników Polski Ład jest bezlitosny