w

Zapadła przełomowa decyzja dla Ukrainy! USA zmieniły zdanie, Putin w strachu

Jak doniosła agencja AP, prezydent USA Joe Biden podjął decyzję o rozpoczęciu szkolenia Ukraińców na samolotach F-16. Decyzja spędzi sen z powiek Putina.

f-16 dla ukrainy

Joe Biden przebywający obecnie na spotkaniu krajów G7 w Japonii podczas nieoficjalnych rozmów podjął przełomową dla Ukrainy decyzję. Być może wkrótce rozpoczną się szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16

F-16 dla Ukrainy. Joe Biden dał zielone światło

Putin jest przerażony, bo samoloty F-16 zapewne zmienią przebieg wojny na Ukrainie. Samoloty nie trafią na front w najbliższym czasie, bo najpierw potrzebne są intensywne szkolenia. Ćwiczenia ukraińskich żołnierzy miałyby rozpocząć się jednak już niebawem.

Ile samolotów dostanie Ukraina i kto je przekaże? Taka decyzja też zostanie podjęta w kolejnych tygodniach, gdy rozpoczną się ćwiczenia. Jeszcze wczoraj największe amerykańskie dzienniki pisały, że administracja Bidena nie jest przychylna wysyłaniu F-16 na Ukrainę. Nie wiadomo zatem, czemu nastąpiła nagła zmiana decyzji.

W ostatnim czasie trwały intensywne zabiegi nie tylko ze strony Ukrainy w celu uzyskania nowoczesnych samolotów bojowych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył kilkudniowe tournee po Europie – był we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii i tam robił co mógł, by przekonać kraje NATO do udzielenia pomocy w formie myśliwców.

Szkolenia mają rozpocząć się w ciągu 4 miesięcy

Ukraińscy piloci przejdą w ciągu kolejnych czterech miesięcy intensywne, choć skrócone szkolenie na samolotach F-16. Warto zauważyć, że Ukraina chce pozyskać te samoloty od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Wówczas jednak nie było na to zgody ze strony USA, dlatego Polska i Słowacja zdecydowały się wesprzeć Ukrainę swoimi MIG-29. Niestety nie każda z maszyn lata, bo część z nich trzeba było rozebrać ze względu na duże potrzeby jeśli chodzi o części zamienne.

Nieformalne szkolenie podobno już się odbyło na terenie bazy wojskowej w pobliżu Tucson w Arizonie. Amerykanie – jak twierdzą media – są bardzo zaskoczeni tym, jak szybko Ukraińscy piloci nauczyli się obsługiwać te maszyny.

Prezydent Wołodymyr Zełenski już jutro ma osobiście wziąć udział w szczycie grupy G7. Tam też spotka się z prezydentem Joe Bidenem, co zostało już oficjalnie potwierdzone przez szefa biura ukraińskiego prezydenta Andrija Jermaka.

łukaszenka w szpitalu zawał

Łukaszenka ucieknie przed Putinem do Polski? „Widzimy, że nadchodzi jego koniec”

tadeusz sznuk ile zarabia wiek jeden z dziesięciu

Szokujące doniesienia o Tadeuszu Sznuku. Na jaw wyszła tajemnica o „Jeden z dziesięciu”