w ,

Snajperzy z Gwardii Narodowej USA szkolili żołnierzy WOT. Amerykanie chwalą Polaków

Amerykańscy snajperzy przekazali naszym Terytorialsom swoje doświadczenie, które zdobywali w czasie wielu lat misji wojskowych na całym świecie.

snajperzy-wot-usa-szkolenie
Fot. media.terytorialsi.wp.mil.pl

Doświadczenie, które zdobywali w czasie pełnienia misji wojskowych przekazują teraz Terytorialsom. To najbardziej doświadczeni żołnierze z Gwardii Narodowej Stanu Illinois szkoli nas w ramach współpracy z Centrum Szkolenia WOT z Torunia.

Amerykanie szkolili WOT. To snajperzy najlepsi z najlepszych

W tygodniowych szkoleniach udział biorą Terytorialsi z różnych Brygad OT z rejonu całego kraju, a także funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji. Wnioski wyciągnięte z ubiegłorocznych szkoleń pozwoliły na zwiększenie poziomu i intensywności obecnie realizowanych zajęć.

Do końca lipca w przygotowanych kursach snajperów, operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN oraz medycyny pola walki (Combat Medic) udział weźmie ponad 500 Terytorialsów z terenu całego kraju.

Już w ubiegłym roku wspólnie z Gwardią Narodową Stanu Illinois przeszkoliliśmy blisko 800 Terytorialsów. Tegoroczna kontynuacja współpracy pozwala nam nie tylko na rozszerzenie tematyki zajęć, ale także daje nowe możliwości i perspektywy na przyszłość. Dzięki realizowanym szkoleniom nasi instruktorzy wspólnie z Amerykanami wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, które w przyszłości z pewnością przełoży się na podniesienie poziomu wyszkolenia polskich żołnierzy – powiedział płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia WOT z Torunia.

Pochwałom nie było końca. Jesteśmy 10 na 10

Wiedzę i umiejętności polskich żołnierzy oceniam 10 na 10. Są oni dumni ze służby w swoim kraju, a dzięki współpracy z nimi mamy możliwość nie tylko przekazania swojej wiedzy, ale także zyskania nowego doświadczenia. Cieszę się, że osobiście mogłem wziąć udział w tym projekcie, a także poznać polskich żołnierzy – chwalił instruktor z Gwardii Narodowej Stanu Illinois

Finałem realizacji dotychczasowej współpracy będzie oficjalne podpisanie porozumienia pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a ich amerykańskim odpowiednikiem – 129 Regional Training Institute w Springfield. Umowa ta pozwoli na utworzenie nowych kursów, a także większą intensyfikację obecnie realizowanych szkoleń.

Szkolenie oceniam wzorowo. Dzięki współpracy z amerykańskimi instruktorami mamy możliwość nie tylko wymiany doświadczeń, ale także spojrzenia na to wszystko czego dotychczas się uczyliśmy z innej perspektywy. Warto zaznaczyć, że tegoroczny kurs skupiony jest głównie na działalność w terenie zurbanizowanym, a dzisiejsze strzelania są kwintesencją działania snajpera w mieście – podsumował uczestnik szkolenia z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W czasie tygodniowego kursu snajperskiego, żołnierze zapoznawani są z zasadami skrytego poruszania się w terenie zurbanizowanym, zakładania stanowisk obserwacyjnych w budynkach czy też przygotowania do ich potencjalnej obrony.

Zajęcia zakładają także realizację praktycznych strzelań na odległościach od 300 do 1300 metrów między innymi z pojazdu czy też z różnych wymuszonych postaw strzeleckich. Dodatkowo żołnierze ćwiczyli także działanie w sytuacjach awarii broni długiej i posługiwania się bronią krótką.

boxy prezentowej dla niego i dla niej

Boxy prezentowe dla niej. Dlaczego warto je kupić i co wybrać?

Nie żyje znany polski ksiądz i egzorcysta. Zasłynął z wypędzania diabła skarpetką