w ,

GIS pilnie wycofuje z aptek popularny lek dla dzieci. Może poważnie zagrażać ich zdrowiu

To już drugi popularny lek wycofywany w ostatnim czasie z aptek. Najpierw GIS ostrzegał przez wybranymi partiami APAP Forte, teraz przyszła kolej na kolejny preparat.

apap forte dla dzieci wycofany
Fot. freepik

Jak poinformowali przedstawiciele Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, z obrotu pilnie wycofywana jest jedna z serii popularnego w Polsce antybiotyku stosowanego u dzieci. To antybiotyk stosowany w leczeniu zapalenia gardła, stawów oraz migdałków.

GIS ostrzega. Ten lek dla dzieci może zagrażać ich zdrowiu

W popularnym antybiotyku dla dzieci potwierdzono występowanie wady jakościowej, która powstała w czasie produkcji. Chodzi o wybraną partię produktu, która nie spełnia norm i może źle wpłynąć na stan zdrowia przyjmujących go pacjentów. To drugi już popularny lek, który z powodu wad wycofywany jest z aptek.

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z aptek znika jedna z partii popularnego leku DURACEF. Lek zakupić można w każdej aptece w postaci proszku, z którego pacjent samodzielnie tworzy w domu doustna zawiesinę.

Wycofany z aptek lek to DURACEF (Cefadroxilum), 250 mg/5 ml o numerze serii 2209025, z datą ważności 03.2024 roku. Podmiotem odpowiedzialnym jest Bausch Health Ireland Limited z Irlandii.

DURACEF antybiotyk. Uwaga na tę serię

Pobrana próbka leku, którą poddano analizom, nie spełnia wymagań jeśli chodzi o uwalnianie zawartego w leku cefadroksylu. Efektem mogą być niekorzystne objawy po spożyciu takiego preparatu. W najlepszym przypadku pacjent może nie zauważyć żadnego działania lekarstwa.

W związku ze stwierdzoną w badaniach niższą wartością uwalniania cefadroksylu w czasie 30 minut, nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia pacjenta, przyjmującego przedmiotowy produkt, wynikającego z braku skuteczności leku – czytamy w komunikacie GIS.

Pod koniec maja GIS wycofał z aptek również wybrane partie APAP dla dzieci FORTE. Powodem były również wady jakościowe, a konkretnie pęcherzyki gazu gromadzące się w opakowaniu. Wykryto również niepokojące rozwarstwianie się płynu.

niedziela handlowa w wigilię 2023

Polacy się wściekną! W tym roku w Wigilię sklepy będą zamknięte. Minister podjął decyzję

napoje energetyczne skutki uboczne

6-latek wypił to podczas pobytu u babci. Dziecko zmarło. Lekarze przestrzegają