w ,

Jak oszczędzać paliwo w aucie? 8 sprawdzonych sposobów, by płacić mniej na stacji

Ceny paliw biją rekordy. Za litr diesla trzeba już płacić nawet powyżej 8 zł. Są jednak sposoby, aby chociaż trochę zaoszczędzić na stacji benzynowej.

jak oszczędzać paliwo wskazówki

Ceny benzyny czy gazu rosną i nie widać końca tych podwyżek. Polacy za każdym razem, gdy pojawiają się na stacjach benzynowych, łapią się za głowę. Większość już teraz szuka w internecie skutecznych sposobów na to, aby choć trochę zaoszczędzić na tankowaniu.

Jak zaoszczędzić na paliwie? 8 sprawdzonych metod

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów – posiadaczy aut, przygotowaliśmy aż osiem porad, które pomogą zaoszczędzić paliwo podczas jazdy. Ostatni tydzień października przyniósł być może lekkie obniżki cen na stacjach, ale mimo wszystko jest bardzo drogo.

Za litr bezołowiowej 95 obecnie płacimy około 6,84 zł. Rok temu było to 6,95 zł. Inaczej jest z paliwem 98. Tu cena oscyluje wokół 7,59 zł za litr.

Czujność w trakcie jazdy i zwiększona odległość od innych pojazdów

Będąc uczestnikiem ruchu drogowego należy zachować wielką czujność. Nie wynika to tylko z wysokich mandatów i kar, jakie wprowadził od tego roku rząd. Chodzi też o ogólne bezpieczeństwo wszystkich.

Warto rzadziej używać funkcji hamowania i przyspieszania. Nagłe hamowanie i przyspieszanie powoduje, że auto zużywa więcej benzyny w dłuższym okresie. Łatwiej nam będzie, jeśli zachowamy odpowiednio dużą odległość od innych pojazdów. To spowoduje, że nie będziemy musieli cały czas używać hamulca wciskając go do samej podłogi.

Kilka wyjazdów z domu warto łączyć w jedną wyprawę

Jeśli już musimy wybrać się autem do marketu po zakupy spożywcze, pomyślmy, czy nie mamy innych spraw do załatwienia. Jeśli już musimy użyć samochodu, załatwmy przy okazji trochę innych spraw odłożonych na później. Możemy też jechać po zakupy tuż po tym, jak odbierzemy ze szkoły dzieci.

Nie ma nic gorszego dla stanu naszego baku jak wiele krótkich podróży. Warto spróbować więc połączyć wiele punktów na mapie w jedną przejażdżkę. Okaże się wówczas, że nie tylko zaoszczędzimy paliwo, ale i sporo czasu.

Zabieraj ze sobą mniej bagażu

Często wkładamy do bagażnika spore torby. Jeśli nie musimy, nie róbmy tego. Z pozoru wydaje się, że nie ma to w ogóle żadnego znaczenia, ale to mit. Załadowany po brzegi samochód zużywa o wiele więcej paliwa, niż ten z pustym bagażnikiem.

Sugeruje się, aby zabierać ze sobą w podróż tylko niezbędne przedmioty. Te, które pozostawimy w garażu, dadzą nam sporą oszczędność benzyny.

Klimatyzacja? Tylko sporadycznie i na krótko

W lato dochodzi do sytuacji, kiedy paliwa zużywa się mniej. Powodem jest szybsze nagrzewanie się silnika. Jeżeli jednak chcemy na tej sytuacji zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze, powinniśmy z rozwagą korzystać z klimatyzacji, choć wiemy, że może być to czasem trudne.

Jeśli jesteśmy mocno oszczędni, a upał nam nie jest straszny, zdecydujmy się na wietrzenie auta poprzez otwarcie okien. Przy większej prędkości będzie to działało lepiej niż klimatyzacja. Tę włączajmy sporadycznie.

Stała prędkość jazdy to mniejsze zużycie paliwa

Bez wątpienia nie będzie to idealne rozwiązanie, jeśli najczęściej poruszamy się autem po zatłoczonym mieście. Jeżeli jednak jeździmy pomiędzy miastami, ta rada będzie idealna. Nagłe naciskanie pedału gazu niepotrzebnie zmarnuje benzynę.

Najlepiej jest więc jeździć w miarę możliwości ze stałą prędkością utrzymując optymalne dla danego silnika obroty. Mało osób jest w stanie w to uwierzyć, ale ta metoda pozwala efektywnie zaoszczędzić nawet jedną trzecią całego baku.

Ostrożne i delikatne hamowanie zamiast wciskania hamulca do deski

O tym, jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo na drodze, nikomu mówić nie trzeba. Jazda po mieście do łatwych nie należy, bo na każdym rogu są przejścia dla pieszych i światła. W dodatku jesteśmy zobligowani zatrzymywać się i przepuszczać każdego pieszego na pasach.

Nie pędźmy z pełną prędkością zbliżając się w kierunku świateł. Warto zacząć hamowanie stopniowo będąc od nich oddalonym. Wszystko po to, aby nie trzeba było nagle wciskać hamulca do samej podłogi.

Taka metoda pozwala zaoszczędzić sporo benzyny, a co za tym idzie – sporo pieniędzy w portfelu każdego kierowcy!

Ogrzewanie? Tak, ale nie przez całą podróż

Było o klimatyzacji, więc musi być też kilka słów o ogrzewaniu. Wiadomo – oba te zjawiska mają na celu wywołanie komfortu podczas jazdy. Jednak kosztuje to wszystko sporo paliwa, czyli pieniędzy.

Starajmy się w miarę możliwości jak najrzadziej włączać ogrzewanie w naszym pojeździe. Za każdym razem pomyślmy, czy jest to naprawdę niezbędne? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi „tak„, włączajmy ogrzewanie tylko wtedy, gdy już siedzimy zamknięci w aucie. Szybciej się nagrzeje, więc zje nam mniej pieniędzy.

Regularnie sprawdzanie ciśnienia w oponach

O tym, ze w trakcie jazdy samochodem ciśnienie w oponach wzrasta, wie bez wątpienia każdy doświadczony kierowca. Starajmy się regularnie sprawdzać ten parametr dla wszystkich czterech kół. Jeśli nie umiemy, skorzystajmy z pomocy warsztatu.

Prawidłowe ciśnienie w kołach powoduje, że pieniądze nie wyciekną nam z portfela. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa opór, a co za tym idzie zwiększa też zużycie paliwa. A to już wystarczy, by nasza podróż kosztowała nas dużo więcej, niż zakładaliśmy.

Nieprawidłowe ciśnienie powoduje też zużywanie się opon. Szybciej przyjdzie nam zatem wyłuskać dodatkowe setki złotych na zakup nowych.

bezpiecznedane gov pl

Kolejne 468 tys. wykradzionych loginów i haseł. Sprawdź, czy Twoje są na liście

Tragiczny finał głośnej sprawy. Zaginiony mężczyzna nie żyje. Policja znalazła ciało