w ,

Kolejne 468 tys. wykradzionych loginów i haseł. Sprawdź, czy Twoje są na liście

Kolejne setki tysięcy loginów i haseł wykradzionych przez internetowych oszustów trafiło do rządowej bazy. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy na liście są i nasze dane.

bezpiecznedane gov pl
Fot. Freepik

Eksperci CERT Polska czuwający nad polskim cyberbezpieczeństwem pozyskali kolejny zbiór 468 tysięcy wykradzionych loginów i haseł polskich użytkowników internetu. Baza stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji została zaktualizowana i każdy może sprawdzić, czy jego dane również zostały skradzione.

Bezpiecznedane.gov.pl. Sprawdź, czy hakerzy mają twoje loginy i hasła

To kolejny tak duży wyciek danych, ale loginy i hasła polskich internautów udało się ekspertom z CERT Polska odzyskać. Do poprzedniej dużej publikacji zbioru danych wykorzystywanych do logowania przez polskich użytkowników doszło w maju br.

W ramach tego wycieku udostępniono ponad milion unikalnych rekordów z loginem oraz hasłem do różnych stron. W związku z tym jednostki odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo w Polsce, w tym CERT Polska, podjęły odpowiednie działania w celu ograniczenia skutków tej sytuacji.

W związku z dużą skalą wycieku, eksperci zachęcają każdego użytkownika sieci do sprawdzenia, czy ich dane znajdują się w upublicznionym zbiorze. Można to zrobić na stronach:

  • https://bezpiecznedane.gov.pl – serwis – po zalogowaniu poprzez Profil Zaufany – umożliwia zweryfikowanie czy dane konto lub e-mail znalazło się w wycieku.
  • https://haveibeenpwned.com – popularny serwis, który od lat umożliwia zweryfikowanie, czy nasze konto padło ofiarą większych wycieków. Co więcej, strona ta pozwala zweryfikować informacje na temat wycieków odnośnie całej nazwy domeny, co może być użyteczne dla wielu firm, chcących sprawdzić skalę wycieku w swojej organizacji.

Informacje na temat najnowszych zagrożeń można znaleźć śledząc profile zespołu CERT Polska na Facebooku albo Twitterze.

WC-135R Constant Phoenix

Tajemniczy samolot USA przyleciał do Europy. Służy do wykrywania wybuchów jądrowych

jak oszczędzać paliwo wskazówki

Jak oszczędzać paliwo w aucie? 8 sprawdzonych sposobów, by płacić mniej na stacji