w ,

Pożyczka gotówkowa a podatek dochodowy – co warto wiedzieć?

W momencie uzyskania dochodu przez podatnika, jego pracodawca odprowadza do urzędu skarbowego zaliczkę na poczet omawianego podatku. Następnie, pod koniec roku, całość jest rozliczana w deklaracji PIT.

pożyczka gotówkowa podatek PIT
Fot. materiały partnera

Podatek dochodowy to obowiązkowe świadczenie, które musi zapłacić każda osoba fizyczna uzyskująca dochody. W momencie uzyskania dochodu przez podatnika, jego pracodawca odprowadza do urzędu skarbowego zaliczkę na poczet omawianego podatku. Następnie, pod koniec roku, całość jest rozliczana w deklaracji PIT. A czy należy w niej uwzględnić również dochody osiągnięte w związku z udzieleniem pożyczki gotówkowej?

Pożyczka a podatek dochodowy – czy trzeba ją rozliczać?

Pożyczka gotówkowa nie stanowi dochodu pożyczkobiorcy, bez względu na to, czy została uzyskana od osoby prywatnej, czy instytucji finansowej. Osoba zaciągająca pożyczkę nie osiąga z tego tytułu żadnych przychodów – wręcz przeciwnie, bardzo często zobowiązana jest do oddania pożyczonej kwoty wraz z odsetkami oraz zapłaty prowizji i innych kosztów związanych z jej udzieleniem.

Konieczność zapłacenia podatku dochodowego od pożyczki może jednak wystąpić po stronie pożyczkodawcy. Taki obowiązek powstanie m.in. gdy w umowie pożyczki znajdzie się zapis dotyczący jej oprocentowania.

Osoba fizyczna, udzielająca finansowego wsparcia innej osobie fizycznej, wówczas uzyska przychód w postaci odsetek – i to ta wartość podlega opodatkowaniu. Co istotne, przychodów ten nie może zostać pomniejszony o koszty jego uzyskania. Prywatny pożyczkodawca zobowiązany będzie do zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19 procent.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy osoba fizyczna udziela pożyczki firmie. Wówczas obowiązek rozliczenia podatku dochodowego leży po stronie przedsiębiorcy. W takiej sytuacji firma będąca pożyczkobiorcą odlicza od odsetek wartość zryczałtowanego podatku, a prywatnemu pożyczkodawcy oddaje odsetki pomniejszone o tę kwotę.

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim

Szukasz atrakcyjnej pożyczki online? Sprawdź szybką pożyczkę gotówkową w PKO BP. Bez względu na to, czy jesteś osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą, możesz zawnioskować przez internet nawet o 300 000 zł, a spłatę rozłożyć nawet na 96 miesięcy

A jeśli interesuje Cię dużo niższa kwota, to wszystko załatwisz online – w przypadku pożyczek gotówkowych do 6 700 zł, umowę z PKO BP podpiszesz zdalnie. I nawet nie musisz być klientem banku – swoją tożsamość potwierdzisz przy pomocy bankowości internetowej, wykonując przelew weryfikacyjny na 1 zł.

Jeśli jednak jesteś klientem PKO Banku Polskiego, pieniądze możesz mieć na koncie nawet w ciągu kilku minut od akceptacji umowy, bez względu na kwotę kredytu. Co więcej, nie musisz się martwić o wysokie koszty pożyczki online.

W PKO BP możesz uniknąć prowizji, a RRSO oraz miesięczną ratę poznajesz od razu. Wystarczy, że skorzystasz z prostego w obsłudze, darmowego kalkulatora pożyczki gotówkowej, w którym wybierasz kwotę, o którą chcesz zawnioskować oraz interesującą Cię liczbę rat. Wszystko załatwisz na swoim komputerze lub smartfonie!

Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanową wykładni przepisów prawa podatkowego. W celu uzyskania szczegółowych informacji w zakresie opodatkowania umowy pożyczki należy zasięgnąć porady profesjonalnego doradcy podatkowego, radcy prawnego lub innej osoby, uprawnionej do udzielania porad w przedmiotowym zakresie, bądź skonsultować się z Krajową Informacją Skarbową.

pająk kurtki outlet

Pajak Kurtki. Czy są najlepszym wyborem dla entuzjastów gór?

lech wałęsa emerytura

Lech Wałęsa przeżywa dramat. Danuta nie miała wyjścia. „Nie jestem z tego zadowolony”