w , ,

HAHAHA!HAHAHA!

Lotnisko Chopina zostanie zlikwidowane. Do kiedy będzie działać? Padła data

Decyzja zapadła. Przyszłość Lotniska Chopina w Warszawie jest przesądzona. Port zostanie zamknięty, a jego rolę przejmie docelowo Centralny Port Komunikacyjny.

lotnisko chopina zamknięte
Fot. Adrian Grycuk - Praca własna (CC BY-SA 3.0 pl)

Oficjalna decyzja o zamknięciu lotniska w Warszawie zapadła. Lotnictwo cywilne ma całkowicie zniknąć z Lotniska Chopina w Warszawie, gdy tylko zostanie otwarty Centralny Port Komunikacyjny. Tak uchwalił Stały Komitet Rady Ministrów.

Lotnisko Chopina zostanie zamknięte. Decyzja środowiskowa zapadła

W dniu 25 maja 2023 r. została podjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów decyzja dotycząca rozstrzygnięcia na korzyść Pełnomocnika Rządu RP ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego rozbieżności między Ministrem Infrastruktury, a ww. Pełnomocnikiem w zakresie konieczności przeniesienia ruchu cywilnego z Lotniska Chopina na CPK – czytamy w projekcie strategii rządu.

Jak potwierdził w rozmowie z portalem branżowym WNP.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości i były minister transportu Jerzy Polaczek, decyzja dotycząca zamknięcia najważniejszego lotniska cywilnego w Polsce była już sygnalizowana wcześniej. To naturalna konsekwencja realizacji największego projektu infrastrukturalnego ostatnich lat, jaką jest bez wątpienia budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

CPK ma przejąć cały cywilny ruch lotniczy z Warszawy i nie tylko. Lotnisko Chopina nie ma już możliwości rozbudowy, co sprawia, że niebawem zaczną się problemy z przepustowością. Choć rządowy komunikat zawiera informację, że Lotnisko Chopina ma nadal działać, to po przeniesieniu całego komercyjnego ruchu na CPK nie można oznaczać nic innego jak zamknięcie obiektu.

Problem z CPK. Zostanie zbudowane prawie 40 km od stolicy

Centralny Port Komunikacyjny zostanie zbudowany niecałe 40 km od Warszawy w kierunku zachodnim. Obiekt o wielkości do 3 tys. hektarów ma być wyjątkowo nowoczesny. Cały projekt to ogromne przedsięwzięcie zakładające budowę nie tylko portu lotniczego, ale też całej infrastruktury towarzyszącej takiej jak szybka kolej, która połączy CPK z resztą kraju.

W I półroczu br. Chopin odprawił łącznie ponad 8,34 mln podróżnych. Planuje się, że nowy port lotniczy będzie w stanie odprawić nawet 40 mln pasażerów rocznie. Biorąc pod uwagę, że na oddanie CPK do użytku trzeba będzie poczekać jeszcze nie krócej niż 5 lat, Lotnisko Chopina w tym czasie pełnić będzie swoją rolę jak dotychczas.

Jak poinformowała spółka CPK, ruch lotniczy po epidemii koronawirusa odbudował się bardzo szybko. Lotnisko Chopina dochodzi już teraz do granic swojej przepustowości. Nie wszystkie etapy budowy infrastruktury w ramach projektu CPK zostaną zrealizowane od razu. Część z nich powstanie dopiero w okolicach roku 2035.

Po stronie opozycji nie brakuje dziś komentarzy, że Centralny Port Komunikacyjny nigdy nie powstanie. To – nie da się ukryć – jeden z najbardziej krytykowanych pomysłów obecnego rządu. Jednym z największych krytyków jest między innymi poseł PO Dariusz Joński. Jego zdaniem zamykanie tak popularnego lotniska to nieporozumienie.

Źródło: DoRzeczy, Money.pl, WNP, Twitter

Nie żyje słynna supermodelka. Jej serce stanęło. „Nie wiem, jak sobie bez niej poradzę”

Tom Jones nie żyje. Artysta zmarł na raka w swoim domu w USA