w ,

Nadwrażliwość elektromagnetyczna – jak się objawia?

Nadwrażliwość elektromagnetyczna (EHS – Electromagnetic HyperSensitivity) to choroba, która cechuje się niejednoznacznymi i niespecyficznymi objawami.

nadwrażliwość elektromagnetyczna
Fot. materiały partnera

Nadwrażliwość elektromagnetyczna określana potocznie elektrowrażliwością to schorzenie, na które cierpi coraz więcej osób. W jaki sposób się ono objawia? Co powoduje nadwrażliwość elektromagnetyczną? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Objawy nadwrażliwości elektromagnetycznej

Nadwrażliwość elektromagnetyczna (EHS – Electromagnetic HyperSensitivity) to choroba, która cechuje się niejednoznacznymi i niespecyficznymi objawami. Wynika to z faktu, że osoby elektrowrażliwe skarżą się między innymi na ogólne osłabienie, zmęczenie, bóle głowy, szumy w uszach, bezsenność, zaburzenia pamięci, nieokreślone bóle w różnych częściach ciała, problemy z koncentracją, kołatanie serca, „uderzenia” ciepła, nudności, zawroty głowy itp.

Co więcej, wiele tych objawów jest występuje wspólnie, jednak istotne jest przede wszystkim to, że żadne wiarygodne badania nie potwierdzają tego, by pole elektromagnetyczne o natężeniu wykorzystywanym w telekomunikacji miało wpływ na ich występowanie. Z drugiej jednak strony nie oznacza to, że nadwrażliwość elektromagnetyczna to schorzenie, które nie istnieje.

Skąd bierze się nadwrażliwość elektromagnetyczna?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie badania nie wykazują powiązań pomiędzy objawami nadwrażliwości elektromagnetycznej, a działaniem promieniowania o natężeniu wykorzystywanym w telekomunikacji, czy generowanym przez domowe sprzęty.

W tym miejscu należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że elektrowrażliwość to schorzenie, które faktycznie istnieje. Jego przyczyną nie jest jednak wbrew pozorom działanie pola elektromagnetycznego, ale sam strach przed jego oddziaływaniem.

W związku z tym nadwrażliwość elektromagnetyczna to choroba psychosomatyczna, czyli schorzenie, którego fizyczne objawy są efektem występowania czynników psychologicznych (głównie emocjonalnych).

Wpływ pola elektromagnetycznego na ludzkie zdrowie

Mimo iż elektrowrażliwość to schorzenie, którego objawy nie są wywoływane bezpośrednio przez działanie pola elektromagnetycznego to należy zdawać sobie sprawę z faktu, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie może mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Nie jest to tożsame z pojęciem nadwrażliwości elektromagnetycznej, ponieważ chodzi w tym przypadku o natężenie pola elektromagnetycznego, które przekracza dopuszczalne normy. W związku z tym istotne są pomiary promieniowania, które można przeprowadzać samodzielnie.

Służy do tego miernik pola elektromagnetycznego, czyli urządzenie dokonujące automatycznych pomiarów promieniowania, a co za tym idzie informujące o każdorazowym przekroczeniu dopuszczalnych norm.

Nadwrażliwość elektromagnetyczna to schorzenie, które może objawiać się na różne sposoby. Istotne w jego przypadku jest jednak to, że przyczyną jest nie tyle promieniowanie, co sama świadomość jego oddziaływania.

W związku z tym pomocne mogą okazać się pomiary pola elektromagnetycznego za pomocą wyspecjalizowanego urządzenia jak miernik pola elektromagnetycznego, które można przeprowadzać dzięki urządzeniom oferowanym na: https://www.srtech.pl/.

białoruska armia na granicy z polską

Udana akcja ABW. Złapano dwóch Rosjan rekrutujących do Grupy Wagnera

Przysięga WOT 2023 tekst

[OGLĄDAJ NA ŻYWO] Silna Biało-Czerwona. Defilada w Święto Wojska Polskiego