w ,

Drut kolczasty. Jak go stosować, aby nie narazić się na kary finansowe?

To praktyczny wynalazek, ale ma też swoje wady. Jego kolce mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Jakie są w tym kontekście ograniczenia w jego stosowaniu?

drut kolczasty jak zrobić
Fot. materiały partnera

Drut kolczasty jest popularnym widokiem. Jest stosowany często na murach i ogrodzeniach, na farmach i płotach. Jest to doskonałe zabezpieczenie antywłamaniowe, ale są ograniczenia. W poniższym artykule podpowiemy jak uniknąć kary za nieprawidłowy montaż drutu kolczastego.

Drut kolczasty zakończony ostrymi kolcami – niebezpieczny dla niewinnych osób postronnych

Drut kolczasty ma wiele zastosowań w wielu miejscach, sprawdza się dzięki swojej trwałości i uniwersalności. Jest to bardzo praktyczny wynalazek ale jednak ma też swoje wady. Jego kolce mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt i ludzi.

Jeśli wpadniemy w drut kolczasty to możemy doznać nieprzyjemnych konsekwencji. Oprócz ran kłutych i szarpanych od kolców na drucie możemy też, jeśli drut jest stary i zardzewiały zakazić się chorobą. Oto kilka przykładów:

  • Tężec
  • Gangrena
  • Bolesne ropnie

Jeśli będziemy mieli do czynienia z bardzo poważnym przypadkiem zakażenia i zlekceważymy leczenie możemy mieć amputowaną kończynę lub będziemy mogli nawet nawet umrzeć.

Czy w Polsce drut kolczasty jest zakazany?

Nie ma zakazu stosowania drutu kolczastego w Polsce. Może być on używane bez większych problemów. Jest on dostępny w składach budowlanych, hurtowniach. Jest on sprzedawany w kilku zwojach. Od najmniejszego 50mb, 100mb i 250 mb.

To są wartości dla drutów klasycznych. Dla drutów Concertina mamy średnicę zwoju 450 i 700 mm i długość po rozwinięciu 8 i 10 mb zasieków Concertina. Jest to towar powszechnie dostępny i mogą go kupować osoby prywatne, firmy i instytucje.

W prawie ustawodawca nie precyzuje zastosowań drutów kolczastych. Można je stosować przy posesjach prywatnych, działek rolnych i działek przemysłowych.

Przepisy dotyczące drutu kolczastego

Co prawda drut kolczasty jest popularny i jest powszechnie dostępny, ale są też przepisy regulujące jego stosowanie. Jak wynika z przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 w rozdziale 9 zatytułowanym: Ogrodzenia. Znajdują się następujące wymogi:

  • Ogrodzenie musi być bezpieczne dla ludzi i zwierząt
  • Poniżej 1,8 metra wysokości nie można umieszczać ostro zakończonych elementów takich jak drut kolczasty lub tłuczone szkło

Hodowlane ogrodzenie wykonane z drutu kolczastego

Przez wiele lat drut kolczasty był i jest używany przez rolników także w hodowli zwierząt. Co ciekawe, nadal nie zakazano stosowania drutu kolczastego na łąkach, pastwiskach czy sadach.

W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 o ochronie zwierząt i w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 mamy odniesienie do interesującej nas sprawy stosowania drutu kolczastego w hodowli. Pośrednio odnosi się do naszego zapytania – ogrodzenia powinny być bezpieczne. Mając to na uwadze wielu hodowców rezygnuje z drutu kolczastego na rzecz siatek leśnych i elektrycznych pastuchów.

Czy można stosować drut kolczasty wokół posesji?

Zgodnie z polskim prawem ostro zakończone elementy mają być na wysokości minimum 1,8 metra nad ziemią. Warto też sprawdzić zapisy w Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli nie ma w nim przeciwwskazań możemy dodać do naszego ogrodzenia drut kolczasty.

Montujemy drut kolczasty nieprawidłowo – jaka kara?

Montaż drutów kolczastych w nieprawidłowy sposób to forma samowoli budowlanej. To jest też szkodliwe działanie – w jego wyniku mogą ucierpieć zwierzęta i osoby postronne (np. przechodnie).

To może być umyślne lub nieumyślne narażenie na niebezpieczeństwo i powstanie uszczerbku na zdrowiu. Najlżejszą karą za montaż drutu kolczastego w nieprawidłowy sposób to kara grzywny, Z kolei gdy dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu karą może być ograniczenie wolności.

orędzie morawieckiego 12 września

Z OSTATNIEJ CHWILI. Morawiecki wygłosi wieczorem orędzie. Ma oficjalnie postawić ultimatum…

morawiecki o inflacji

„Nie cofniemy się!”. Stanowcze słowa premiera Morawieckiego. Nie gryzł się w język