w , ,

Jogging zimą – korzyści dla organizmu

Marszobieg, truchtanie, przebieganie krótkich dystansów – to przepis na zdrowe zwiększanie swojej wydolności tlenowej, a 30 minut treningu na mrozie w zupełności wystarczy.

czy bieganie w zimę jest zdrowe
Fot. materiały partnera

Sport zimą niekoniecznie musi być związany z jazdą na nartach lub snowboardzie. Śmiało można zdecydować się na aktywność, do której nie będzie potrzebny specjalistyczny sprzęt i wyjazd w góry. Wiele satysfakcji zimą przyniesie również jogging. Dlaczego warto na niego postawić?

Zalety dla zdrowia i nie tylko

Może się zdawać, że za bieganiem w zimie nie przemawia zbyt wiele zalet. W końcu niskie temperatury, szybko zachodzące słońce i częste opady (deszczu, śniegu lub ich mieszanki) nie zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a do tego sprawę utrudniają śliskie chodniki i możliwe zaspy. Jednak dobrze jest spojrzeć na jogging z innej strony – wówczas stanie się mniejszym wyzwaniem.

Warto docenić optymalne warunki zimowe, które wymuszają zwiększenia uwagi i zwolnienie tempa, co może pozytywnie wpłynąć na Twoją wydolność. Należy przy tym pamiętać, żeby nie wymagać od siebie zbyt wiele – szczególnie w sytuacjach, gdy jesteś dopiero początkującym biegaczem.

Marszobieg, truchtanie, przebieganie krótkich dystansów – to przepis na zdrowe zwiększanie swojej wydolności tlenowej, a 30 minut treningu na mrozie w zupełności wystarczy. Dzięki temu można liczyć na poprawę kondycji serca, spalenie nadmiaru kalorii czy wzmocnienie mięśni nóg.

Korzyści dla samego zdrowia jest mnóstwo, warto natomiast zwrócić uwagę na aspekt poprawy samopoczucia. Zimą może towarzyszyć Ci stan przygnębienia i braku motywacji spowodowany m.in. małą ilością słońca. Poza tym często dokucza też uczucie zmęczenia i ospania.

Jednak jogging okazuje się skutecznym narzędzie do zwalczania zimowej chandry. Rześkie powietrze w połączeniu z ruchem potrafi wygenerować sporo pobudzenia, a także dawkę endorfin. Takie napełnienie pozytywną energią w pochmurny dzień przyda się każdemu.

Dla kogo sprawdzi się jogging zimą?

Ostrożne bieganie w zimowych warunkach może okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z joggingiem. Śliskie ścieżki i chodniki będą wymagać zwolnienia tempa, co prawdopodobnie przełoży się na wypracowanie lepszej techniki już na początku.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to odpowiednia propozycja dla każdego. Mniej wysportowane osoby bez wymaganej koordynacji ruchowej mogą nie czuć się wystarczająco stabilnie podczas zimowego joggingu. Choć odzież do biegania zimą i właściwe obuwie mogą polepszyć doświadczenie z biegania, to trudniejsze warunki atmosferyczne nie będą dla każdego.

Jeśli jednak nie przeszkadzają Ci szczypiące w policzki powietrze i opady śniegu, a regularna aktywność fizyczna nie jest Ci obca, śmiało wypróbuj jogging zimą, a zahartowanie organizmu masz gwarantowane.

bieganie zimą zalety
Fot. materiały partnera

Jak się przygotować?

Dynamiczna rozgrzewka to nieodłączny element joggingu. Jednak takie typowe rozruszanie stawów i mięśni może okazać się niewystarczające w zimowych warunkach – zwłaszcza jeśli na co dzień prowadzisz raczej bierny tryb życia. Z tego powodu należy przyłożyć się już na wstępie do planowanego treningu.

Ćwiczenia statyczne i stretching warto wykonać jeszcze w domu, aby nie utracić zbyt wiele ciepła. Z kolei z pomocą bardziej dynamicznych ruchów, takich jak podskoki czy skrętoskłony, można śmiało rozgrzewać się już na rześkim powietrzu. Każde wyjście z domu z myślą o bieganiu należy zacząć od porządnego przygotowania organizmu do wysiłku, aby uniknąć powstania kontuzji.

Poza tym nie można zapominać o skompletowaniu sportowego stroju, który zapewni odpowiedni komfort termiczny. Na takie zestawienie mogą się składać ciepłe legginsy, bluzy, rękawiczki i odpowiednie kurtki do biegania zimą.

Do wyboru pozostają też różne nakrycia głowy, termoaktywna bielizna czy dodatkowe elementy ubioru, dzięki któremu jogging w trudnych zimowych warunkach stanie się bardziej znośny.

Jednocześnie należy mieć świadomość, że zbyt duża ilość warstw nie jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ w prosty sposób może dojść do przegrzania organizmu, a następnie jego gwałtownego ochłodzenia. Po starannych przygotowaniach do biegu zmniejszysz ryzyko wystąpienia przeziębienia, przewiania czy bolesnego urazu.

Zima przynosi nowe możliwości uprawiania sportu. Choć jogging nie należy do grupy najpopularniejszych form ruchu o najzimniejszej porze roku, to wszystkim zainteresowanym może zapewnić wiele korzyści. Z tego powodu warto się przemóc i nieco zahartować swój organizm, przygotowując go na resztę mroźnych miesięcy.

„Sytuacja na granicy z Polską wymyka się spod kontroli”. Niemieckie media ostrzegają

gdynia imprezy

Budowanie silnych zespołów nad morzem: imprezy integracyjne w Gdyni