w

PILNE: Rozpoczęła się kolejna wielka operacja zbrojna. „Jesteśmy w stanie wojny”

Palestyńskie ugrupowanie Hamas dokonało ataku na Izrael. To kolejna odsłona operacji zbrojnej i kolejna wojna w tej części świata. Czy Izraelowi uda się obronić?

hamas zaatakował izrael

Dowództwo wojskowe radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas rozpoczęło w sobotę rano operację wojskową przeciwko Izraelowi. W kierunku kraju wystrzelono ponad 5 tys. rakiet. – Siły przeciwnika przeniknęły z wody, lądu i powietrza – przyznał rzecznik izraelskiej armii.

Hamas atakuje Izrael. W sobotę rano rozpoczęła się wielka operacja zbrojna

W sobotę 7 października 2023 r. od zmasowanego ataku rakietowego Hamas rozpoczął operację zbrojną przeciwko Izraelowi. Wystrzelono kilka tysięcy pocisków. Izraelskie wojsko w kontrze rozpoczęło naloty i ataki na cele w Gazie. Premier Izraela Benjamin Netanjahu otwarcie przyznał w telewizyjnym wystąpieniu, że kraj jest obecnie w stanie wojny.

Dowództwo armii izraelskiej obecnie przygotowuje się na możliwość rozpoczęcia działań wojennych również na północnej granicy kraju. – Obywatele Izraela, jesteśmy w stanie wojny i ją wygramy. To nie jest operacja militarna, to nie jest eskalacja – powiedział w pierwszym wystąpieniu od nocnych ataków premier Izraela.

Od sobotniego poranka w całej Jerozolimie przy pomocy głośników wzywano wszystkich muzułmanów i Palestyńczyków do wielkiego powstania i prowadzenia świętej wojny przeciwko Izraelskim Siłom Zbrojnym i izraelskiemu rządowi. Obywatele Izraela masowo uciekają z obszarów przygranicznych.

Według „Times of Israel„, co najmniej pięć osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w wyniku ataków rakietowych na terytorium kraju. Armia izraelska ogłosiła rozpoczęcie operacji antyterrorystycznej w Strefie Gazy w celu zwalczenia bojowników Hamasu, którzy wkroczyli na terytorium Izraela.

W południowej części Izraela obecnie panuje totalna anarchia. Hamas zaczął ostrzeliwać Izrael w sobotę wczesnym rankiem. Jednocześnie specjalne grupy uderzeniowe Hamasu przekroczyły granicę Strefy Gazy i wkroczyły do izraelskich wiosek i miasteczek. Bojownicy Hamasu strzelają do każdego. Jest dużo zabitych mieszkańców.

W ręce Palestyńczyków miała rzekomo wpaść jedna baza wojskowa położona blisko Strefy Gazy. Palestyński Islamski Dżihad ogłosił, że również przyłączył się do operacji Hamasu. Minister obrony Izraela zatwierdził mobilizację rezerwistów.

Premier Izraela formalnie zarządzi wypowiedzenie wojny Hamasowi

Według doniesień medialnych izraelski premier Benjamin Netanjahu podczas dzisiejszego posiedzenia gabinetu o godzinie 13 lokalnego czasu zarządzi formalne wypowiedzenie wojny Hamasowi i innym grupom palestyńskim biorącym udział w operacji.

W ciągu kolejnych kilku godzin ma zakończyć się mobilizacja żołnierzy izraelskich. Główne siły zostaną postawione w stan gotowości i prawdopodobnie skierowane zostaną w region Strefy Gazy. W tej chwili nie ma pewności, czy Izrael rozważa szturm.

Nikt nie sądził, że Hamas posiada siły pozwalające przeprowadzić taką operację. Tak duży i skomplikowany atak umknął izraelskiemu wywiadowi – stwierdził w rozmowie z RMF24 Jarosław Kociszewski, ekspert zajmujący się Bliskim Wschodem.

policja radiowóz

Tragiczna śmierć znanego polityka PiS. Prokuratura ujawniła wyniki sekcji zwłok

Nie żyje dziennikarz i perkusista zespołu „Bajm”. Zespół żegna go wzruszającym wpisem