w

Fatalne wieści z Trójmiasta. Sytuacja się pogarsza. Należy zachować ostrożność

Eksperci przyjrzeli się metropoliom pod kątem przestępczości. Okazuje się, że Trójmiasto zaczyna być coraz mniej bezpiecznym miejscem do życia.

oszustwo na orlen
Fot. gov.pl

Eksperci postanowili sprawdzić, jak kształtuje się w ostatnim czasie poziom przestępczości przeciwko mieniu na terenie Trójmiasta. Nie ma dobrych wieści, a wnioski z analizy są zasmucające. Dane te potwierdza również GUS.

Trójmiasto coraz mniej bezpieczne. Liczba przestępstw przeciwko mieniu rośnie

Jak wyglądają trójmiejskie statystyki oraz trendy dotyczące kradzieży (w tym samochodów), oszustw oraz włamań na terenie Trójmiasta? Jest niepokojąco. Najnowsze dane GUS potwierdzają, że nie tylko w Gdańsku ostatnio zrobiło się mniej bezpiecznie.

Mieszkańcy Trójmiasta odpowiadają na ten fakt zwiększonym zainteresowaniem ubezpieczeniami. Chodzi głównie o polisy autocasco i ubezpieczenia domów lub lokali mieszkalnych. W przypadku mieszkaniowych polis, roczna składka może wynosić np. tylko jedynie od 300 zł do 500 zł

W 2023 roku gdańscy przestępcy przenieśli się do Gdyni? Niepokojąco wyglądają statystyki z Gdyni, gdzie rok do roku (I kw. 2022 r. – I kw. 2023 r.) liczba stwierdzonych przestępstw przeciwko mieniu wzrosła aż o 58%. Jednocześnie w Gdańsku odnotowano znaczący roczny spadek przestępczości przeciwko mieniu (-19%).

Wg danych GUS pierwszy kwartał 2023 r. zakończył się w Trójmieście następującą liczbą stwierdzonych przestępstw przeciwko mieniu: Gdańsk – 2 422 Gdynia – 1 175 Sopot – 184 Były to głównie kradzieże, włamania i oszustwa. Gdzie najbardziej trzeba uważać na przestępców?

Włamania, kradzieże i oszustwa

Na pewno mieszkańcy Gdańska wciąż powinni zachowywać ostrożność. Dane gdańskiej Policji z pierwszych siedmiu miesięcy 2023 r. wskazują, że kradzieże z włamaniem często zgłaszano komisariatom numer I (17% przestępstw) oraz numer II (16% przestępstw).

Największym odsetkiem stwierdzonych kradzieży aut od stycznia do lipca br. cechowały się komisariaty numer I (17%), numer V (17%) oraz numer VIII (18%).

W przypadku pozostałych stwierdzonych kradzieży przodował komisariat numer II (23% przestępstw) oraz numer V (21%). Poniższa mapa przedstawia teren działania poszczególnych gdańskich komisariatów Policji, który dość trudno jest zwięźle opisać wymieniając osiedla.

Warto dodać, że przez pierwsze siedem miesięcy 2023 r. na terenie Gdańska odnotowano 1520 kradzieży z włamaniem, 109 kradzieży samochodów oraz 2412 pozostałych kradzieży. W przypadku Gdyni oraz Sopotu, niestety nie dysponujemy tak aktualnymi i dokładnymi informacjami Policji.

Natomiast doniesienia mediów wskazują, że mieszkańcy Gdyni muszą uważać m.in. na wyłudzenia metodą „na wnuczka” lub „na policjanta„. W Sopocie trzeba natomiast uważać między innymi na rowery i podręczne mienie.

W Gdańsku jest najgorzej od niemal dekady

Wspomniany już wcześniej wykres potwierdza, że to Gdańsk jako część Trójmiasta wypada najgorzej w kontekście długookresowych zmian przestępczości przeciwko mieniu. Warto zwrócić uwagę, że w latach 2018 – 2022 liczba przestępstw przeciwko mieniu stwierdzona na terenie Gdańska wzrosła aż o 51%.

Miniony rok pod względem liczby przestępstw przeciwko mieniu był w stolicy Pomorza najgorszy od dziewięciu lat. Pewną nadzieję na poprawę przynoszą prezentowane powyżej informacje z I kw. 2023 r., które mówią o 2422 przestępstwach przeciwko mieniu stwierdzonych na terenie Gdańska.

Miejmy nadzieję, że to miasto nigdy nie zbliży się już do wyników np. z 2013 roku. Warto też obserwować sytuację Gdyni oraz Sopotu, choć te mniejsze miasta nie cechowały się w ostatnich latach szybkim wzrostem liczby przestępstw przeciwko mieniu.

Źródło: unilink, gdansk.policja.gov.pl

emerytura honorowa 2021 wniosek dla kogo 90 latek stulatek

Emerytów nikt o tym nie powiadomił. Komornicy ustawiają się do nich w kolejce

beata sadowska instagram wzrost wiek partner

Beata Sadowska ma pretensje do części Polaków. „Niech potem nie narzekają”