w ,

Coraz łatwiej można stracić swój dobytek. Liczba przestępstw przeciwko mieniu mocno w górę

Stolica jest również miastem, gdzie w latach 2021 – 2022 szybko wzrosła liczba przestępstw przeciwko mieniu. Jak się przed tym chronić?

ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk
Fot. Freepik

Warszawa jest gospodarczym i politycznym centrum naszego kraju. Jest też miastem, w którym liczba przestępstw przeciwko mieniu dramatycznie rośnie. Już teraz rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami, które pozwalają chronić mieszkania i to, co w nich się znajduje.

Przestępstwa przeciwko mieniu. Obecnie jest pod tym względem najgorzej od 2013 r.

Eksperci Unilink, największej w kraju multiagencji ubezpieczeniowej, analizują regularnie różnice lokalnego poziomu przestępczości w ramach raportu „Nawigator Ubezpieczeniowy – Mapa przestępczości w Polsce„. Wnioski z ostatniej edycji nie napawają optymizmem.

Warto podkreślić, że najczęstszymi przestępstwami przeciwko mieniu są kradzieże (w tym tzw. kradzieże z włamaniem). Jednak nie tylko GUS informuje o coraz większej liczbie takich zdarzeń na terenie Warszawy i okolic.

Komenda Stołeczna Policji podaje, że w 2022 r. miała miejsce następująca liczba przestępstw na terenie aglomeracji warszawskiej:

  • kradzież cudzej rzeczy20 707 (o 4 622 przestępstwa więcej niż w 2020 r.)
  • kradzież z włamaniem6 633 (o 124 przestępstwa więcej niż w 2020 r.)
  • kradzież samochodu2 630 (o 227 przestępstw mniej niż w 2020 r.)

Spadek liczby skradzionych samochodów z Warszawy i okolic może cieszyć, ale warto równocześnie pamiętać, że zwiększyła się skala przestępstw polegających na kradzieży części aut, np. kół oraz katalizatorów.

Wspomniane już wcześniej informacje Głównego Urzędu Statystycznego pozwalają nam nieco szerzej spojrzeć na problem rosnącej liczby przestępstw przeciwko mieniu z Warszawy. Po spokojnym, pandemicznym roku 2020 widoczny był skokowy wzrost liczby przestępstw przeciwko mieniu.

W stolicy rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami mienia. Złodzieje kradną dosłownie wszystko

Miniony rok okazał się pod względem liczby takich zdarzeń w Warszawie najgorszy od 2013 r. To sytuacja, której na pewno nie można lekceważyć. Co więcej, od początku br. roku do połowy czerwca, według danych Policji doszło już do 506 kradzieży z włamaniem na terenie stolicy.

W tym okresie najwięcej kradzieży z włamaniem miało miejsce na terenie Ursynowa (72), Woli (59) i Mokotowie (57). Skala stołecznej przestępczości przeciwko mieniu nadal nie jest bardzo duża.

Trudno jednak lekceważyć pogorszenie się sytuacji, które potwierdzają prezentowane powyżej statystyki. Realia prawidłowo oceniają również mieszkańcy Warszawy, gdyż od pewnego czasu widoczne jest większe zainteresowanie zakupami ubezpieczeń chroniących między innymi samochody, domy oraz mieszkania przed kradzieżą.

Dobra polisa mieszkaniowa chroni elementy stałe – meble w zabudowie oraz wyposażenie, np. sprzęt elektroniczny przed skutkami kradzieży z włamaniem. Ochrona powinna dotyczyć też kradzieży zwykłej. Jest ona związana z kradzieżą elementów zewnętrznych.

Złodzieje w ostatnim czasie kradną wszystko, w tym nawet siłowniki bram lub elementów małej architektury np. grille, parasole czy narzędzia ogrodnicze.

Źródło: Biuro prasowe Unilink

14 emerytura 2023 tabela kiedy wypłata

14. emerytura w górę. Niektórzy nie dostaną ani złotówki. Kaczyński: „Jakoś sobie radę dadzą”

koronawirus lato 2022

COVID-19 powraca. Naukowcy odkryli nowy wariant koronawirusa. Jest bardziej niepokojący od…