w

HAHAHA!HAHAHA! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! KOCHAM TO!KOCHAM TO!

PILNE. Pierwsze sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych ujawnione przez IPSOS

Prezentujemy pierwsze wyniki exit poll. Zostały one opracowane przez IPSOS na zlecenie trzech stacji telewizyjnych, tj. TVP, TVN oraz Polsatu. Granica błędu wynosi 2 proc.

wyniki wyborów 2023

O godzinie 21 poznaliśmy pierwsze wyniki wyborów parlamentarnych. Wykonała je pracownia IPSOS. To tak zwany sondaż exit poll, czyli badanie przeprowadzone w dniu wyborów, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali.

Wyniki wyborów 2023. Pierwsze sondażowe wyniki exit poll

Na podstawie exit polls podaje się pierwsze, przybliżone wyniki wyborów tuż po zamknięciu lokali wyborczych, na kilka lub kilkanaście godzin przed oficjalnymi wynikami podawanymi przez komisje wyborcze.

Jak wynika z informacji podanych przez Państwową Komisję Wyborczą, frekwencja na godzinę 17 wyniosła 57,54 procent. Z badania Ipsos wynika, że ostateczna frekwencja może wynieść 72,9%.

Wynika z nich, że Prawo i Sprawiedliwość – mimo 8. z rzędu zwycięstwa – traci władzę uzyskując zaledwie 200 mandatów w Sejmie. Platforma Obywatelska wraz z Trzecią Drogą uzyskała razem 218 mandatów, a dodatkowo z Lewicą 248 mandatów.

Wyniki pierwszych sondażowych wyników:

Prawo i Sprawiedliwość: 36,8% (200 mandatów)

Koalicja Obywatelska: 31,6% (163 mandaty)

Trzecia Droga: 13% (55 mandatów)

Lewica: 8,6% (30 mandatów)

Konfederacja: 6,2% (12 mandatów)

Bezpartyjni Samorządowcy: 2,4% (0 mandatów)

To jest koniec tego złego czasu. To jest koniec rządów PiS-u – oznajmił Donald Tusk tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników. – Zrobiliśmy razem wielką rzecz. (…) Ten wynik mówi sam za siebie. Wygraliśmy demokrację, wygraliśmy wolność i naszą ukochaną Polskę – dodał.

Sondaż exit poll IPSOS dla TVN, Polsat i TVP wskazuje, że w referendum zorganizowanym w dniu wyborów parlamentarnych wzięło udział 40 proc. uprawnionych osób. Jego wyniki nie są zatem wiążące, co oznacza porażkę partii rządzącej.

Kolejne wyniki tzw. late poll po godzinie 22.

mobywatel nie działa

PILNE. mObywatel 2.0 nie działa. Idziesz głosować? Weź fizyczny dokument tożsamości

listy wyborcze wyniki wyborow 2023

To niemal pewne. PiS przestaje rządzić krajem. Ekspert: „Sprawa jest przesądzona”