w

KOCHAM TO!KOCHAM TO! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Morawiecki zaproponował koalicję. Kosiniak i Bosak stanowczo mu odpowiedzieli

Wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość będzie miało mniej niż 200 mandatów w Sejmie. Premier Morawiecki już wysyła sygnały do potencjalnych koalicjantów.

Mateusz Morawiecki premier wypadek górnicy Mysłowice-Wesoła
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera (screen)

To koniec marzeń o rządach nie tylko samodzielnych, ale i w koalicji. Zarówno lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, jak i szef Konfederacji, odpowiedzieli premierowi Morawieckiemu na propozycję zbudowania większości w Sejmie.

Morawiecki został sam. PSL i Konfederacja odmawiają wejścia w koalicję

Państwowa Komisja Wyborcza podała już wyniki wyborów parlamentarnych po przeliczeniu ponad 80 proc. głosów. PiS może zapomnieć o rządzeniu nie tylko samodzielnie, ale i w koalicji. Nawet jeśli udałoby się skleić jakiś układ z Konfederacją, szabel nie wystarczy. Zdolności koalicyjnych obecny rząd już zatem nie ma.

Partie opozycyjne (KO, Trzecia Droga i Lewica) będzie miała większość w Sejmie i to znaczącą. Prawo i Sprawiedliwość nie mogąc pogodzić się z porażką (mimo wygranej) wciąż zapowiada, że będzie szukać koalicjantów. Morawiecki zapowiedział, że ma zamiar rozmawiać z liderem PSL. Ten stanowczo mu odpowiedział.

Ja wykluczam taką koalicję. Ci, którzy na nas głosowali, chcą zmiany i odsunięcia PiS-u od władzy – powiedział lider PSL w rozmowie z dziennikarzami RMF FM. Podobnie jest z Konfederacją. Jak potwierdził Krzysztof Bosak, deklaracja o braku chęci podejmowania jakichkolwiek rozmów z Prawem i Sprawiedliwością złożona przed wyborami jest aktualna.

Bosak dodatkowo podkreślił, że nie tylko koalicja z PiS jest wykluczona, ale wykluczone są też jakiekolwiek dyskusje o współpracy z Koalicją Obywatelska, Trzecią Drogą i Lewicą. PiS może też pomarzyć o rozmowach z PSL-em. W mediach społecznościowych rzecznik tej partii Miłosz Motyka skomentował to jednym, ale mocnym zdaniem.

Po przeliczeniu większości głosów może okazać się, że PiS będzie dysponowało jedynie 197 posłami (albo i mniej). Wszyscy wciąż czekają na oficjalne wyniki wyborów, ale wiele się już nie zmieni – kolejny rząd niemal na pewno stworzy opozycja.

pomadka w płynie jak używać

Pomadki w płynie. Sztuka perfekcyjnego makijażu ust

wielka brytania wybory pkw

Wielki skandal z liczeniem głosów. Większość przepadnie? „Opuściliśmy lokal, mamy dość”